Sportování patří ke zdravému životnímu stylu jako slunce k pěknému dni. Sportem umocňujeme naše fyzické zdraví, urychlujeme metabolismus, čímž zabraňujeme přeměně energie na tukovou zásobu. Pocením detoxikujeme organismus a jakýkoliv sport přispívá k prevenci vzniku rakoviny, cukrovky a srdečních onemocnění. Stále uspěchanější život nám však často znemožňuje návštěvu fitness centra, tělocvičny nebo plovárny. Na tento problém však existuje jednoduché řešení.
Mnoho z nás procházky absolutně nepovažuje za součást sportů. Jde o velmi jednoduchou disciplínu, dostupnou prakticky pro každého, nepotřebujete žádný trénink ani speciální výstroj. Stačí se zhluboka nadechnout a vyrazit.
Šetrný sport
Obrovskou výhodou procházení se je jeho fyzická nenáročnost. Běhání, posilování, plavání, lezení po skalách apod., jsou sporty, které vyžadují určitou přípravu i výstroj. Na procházku si stačí obout tenisky a vydat se do přírody.
Procházení samotné je velmi šetrné pro pohybový aparát a klouby při něm trpí mnohem méně než při běhání či jiných anaerobních sportech. I lidé s nadváhou nebo pacienti s vážnějšími onemocněními mohou bez problémů absolvovat jednu procházku denně.
Chozením k štíhlosti
I když se to možná na první pohled vůbec nezdá, procházky jsou docela efektivní sportovní aktivita. Například, statistický průměr uvádí, že hodina domácích prací vás stojí jen 75 kalorií. Když se však vydáte na hodinovou procházku, spálíte – v závislosti na náročnosti terénu a množství tuku – 300 až 500 kalorií. Z toho vyplývá, že procházka je pro zdraví efektivnější než žehlení.
Vyčistěte si hlavu a nastartujte mozek
I procházka má svá pravidla, tedy pokud chceme dosáhnout co největší efekt. Chození po nákupech s přítelkyněmi vám dá určitě do těla, neodbourá však stres ani vás psychicky neuvolní. Pokud chcete využít všechny benefity tohoto nenáročného sportu, vydejte se do přírody, parku či lesa, pryč od hluku města a co nejblíže k tichému klidu přírody.
Po pracovním dni, kdy je mozek vyčerpaný a vy máte hlavu zahlcenou myšlenkami, je právě procházka v přírodě tím správným lékem na duši. Klidné prostředí a barvy lesa v každém ročním období aktivují jiné části mozku, a ty, které během dne zatěžujeme v práci, si odpočinou. Podle vědců stačí už půlhodinová procházka na regeneraci mozku, tím se snižuje stresové zatížení a redukuje se hněv a úzkost, které se během dne na nás „nalepily“. Dokonce, lidé po operacích by měli věnovat příjemným procházkám alespoň hodinku denně – jejich rekonvalescence se významně urychlí.
Význam má každých 15 minut
Stává se, že do našeho nabitého časového harmonogramu neumíme vtěsnat hodinovou procházku denně. Zkuste tedy absolvovat alespoň několik kratších tras po vlastních nohou. Pokud jezdíte domů autobusem, vystupte o zastávku dříve, do obchodu jděte pěšky, raději použijte schody než výtah … Ačkoliv neuleví duši, pomůžete alespoň tělu.
Vůbec nezáleží na tom, zda se procházíte sama, s přáteli, rodinou nebo s pejskem. Ve společnosti vám čas rychleji uběhne, když budete sama, můžete nechat volně proudit své myšlenky, důležité je, že jste se na procházku vůbec vydala.