Ekologická kosmetika nezatěžuje přírodu ani vaši pleť. Zkuste ji i vy

Stále častěji sledujeme původ a složení oblečení, potravin i kosmetiky. Rozmach přírodních, bio nebo „čistých“ přípravků je výborná věc. Občas nám však unikne, že to skvělé složení šamponu na vlasy čteme z plastového obalu, a také ten lepší deodorant přichází v podobě aerosolového spreje v plechové nádobě. Udržitelnost a ekologie mohou být v kosmetickém průmyslu ještě větší výzvou než v módě. Co můžeme udělat pro to, abychom snížili svůj dopad na životní prostředí?

Jen za rok 2018 vytvořil kosmetický průmysl více než 142 miliard balení kosmetiky, většina z nich po spotřebování putovala do přírody a oceánů. Zbytky toxických přípravků a chemikálií, které končí v přírodě, ubližují ekosystému a vodním tokem. Nejsmutnější zpráva je, že až 70 % obalů, které končí na skládkách v přírodě, nejsou prázdné. Tato čísla nesmíme zanedbat.

Na to, abychom snížili náš dopad na životní prostředí, nemusíme na kosmetické přípravky úplně zapomenout. Stačí změnit způsob, jakým přistupujeme k jejich nákupu a používání. Každý z těchto 7 tipů představuje skvělý začátek na cestě za změnou, která pomůže stejně životnímu prostředí, jakož i nám samým.

Existuje něco horší než plast?

Ano, vícevrstvé kombinované materiály. Plast sice není ideální, ale jako samostatný materiál může být recyklovaný a použitý na výrobu dalších produktů. Pokud se však spojí s hliníkem, například v podobě tuby zubní pasty, krému na ruce nebo nádoby na make-up s pumpičkou, recyklace je mimořádně složitá. Pokud můžete, vybírejte produkty v obalech, které jsou složeny pouze z jednoho materiálu.

Tuhé kosmetické produkty

Množství obalů můžete snížit výběrem tuhých produktů. Kromě klasických mýdel na ruce můžete ve formě pevné kostky najít šampony a kondicionéry, ale i čistící mýdla na pleť a dokonce i zubní pasty. Tuhé kosmetické produkty jsou často baleny pouze v papíru, případně je lze zakoupit bez jakéhokoliv obalu. Bonusem je, že často vydrží déle, než ty tekuté, což potěší i vaši peněženku.

Tuhý šampón
Tuhé šampony nebo „šampúchy“ lze dostat v papírovém obalu, kapse nebo bez obalu.

Vzorky a cestovní balení

Určitě jste si všimli, že cestovní (mini) balení kosmetických přípravků mají vyšší cenu za litr, než velké balení. Skutečně v tomto případě platíte za obal. Ten obsahuje malé množství produktu, tedy bude používán pouze krátký čas a poputuje do koše. Vzorky kosmetiky (spolu s jejich obalem) použijete pravděpodobně pouze jednou. Pokud můžete, vyhněte se vzorkům a nakupujte větší balení přípravků, které pravidelně používáte. Pokud cestujete jen s příručním zavazadlem, pořiďte si malé balení na kosmetiku na více použití a přípravky si do nich před cestou přelijte.

Domácí kosmetika a opětovné využití obalů

Návody na DIY nebo handmade kosmetiku jsou v posledních letech mimořádně populární. Znovu objevujeme nesčetné výhody toho, co bylo pro naše prarodičů samozřejmé – využívání všeho, „co dům dal“. Různé pleťové séra, tělové oleje nebo masky na vlasy si můžete vyrobit z několika základních ingrediencí. Internet je plný receptů a návodů. Domácí kosmetiku můžete uskladnit v prázdných obalech od zakoupených produktů.

Čistenie pleti
Jednorázové odličovací pomůcky můžete vyměnit za pratelné.

Likvidace kosmetických pomůcek

Jednorázové odličovací vatičky ani ubrousky patří do koše, ne do septiku. Dokonce ani v případě, že jsou na obalu označeny jako rozložitelné. Tyto pomůcky vytvářejí množství odpadu a poškozují čističky vod. Můžete je vyměnit za odličovací a čistící ubrousky určené pro vícenásobné použití, které se dají vyprat v pračce. Díky tomu uchráníte nejen přírodu od zbytečného odpadu ale i ušetříte.

Do poslední kapky

Ušpiněním či skrčená láhev na poličce nevypadá stejně lákavě jako čistě nový produkt (který už možná čeká v záloze), ale snažte se nevyhazovat obaly, které nejsou zcela prázdné. Možná vás překvapí, kolik produktu naleznete v záhybech lahví poté, co jejich rozstřihnout, nebo jak dlouho vydrží tekutý produkt na dně nádoby, pokud ho zředíte s trochou vody. Opět platí, že tím šetříte nejen životní prostředí, ale i peníze.

Lokální značky

Kromě podpory menších firem a lehčího získání informací o výrobě má lokální nákup i další výhodu. Produkty nemusí být přepravovány z jednoho kontinentu na druhý a několikrát přebalené. Pokud můžete, nakupujte produkty, které nemuseli putovat letadlem či lodí ze vzdálených zemí. Emise z těchto druhů dopravy v posledních letech stoupají, což můžeme zpomalit lokálním nákupem.

Tipy na značky, které nabízejí eco-friendly produkty, najdete například v nákupním průvodci beautypackaging.com. Rozhodně však nemusíte okamžitě vyházet celou svou koupelnu a nakoupit desítky nových produktů. Vzpomeňte si na tyto tipy při nejbližší návštěvě drogerie. Možná vás překvapí, jak moc si nové varianty produktů oblíbíte.


  • Komentáre
  • Podobné články
0
Móda Novinky Trendy

Módní trendy podzimu 2018, které nesmí chybět ve vašem šatníku

0
Krása Novinky Péče o tělo Zdraví

Strašák pro každou ženu jménem hallux valgus

0
Novinky Relax Zdraví

Jste šťastní a spokojení? Možná žijete podle hygge

Navigácia

Magazíny