Je opalování se zdraví prospěšné nebo právě naopak?

Tuto otázku si každé léto kladou mnohé ženy, ale i muži. Sluneční paprsky působící na vaši pokožku mají své pozitivní, ale i negativní účinky. Které z nich převládají?

Téměř každá žena sní o dokonalé čokoládové pokožce. Nicméně, ne všechny typy pleti jsou schopny přijmout stejné množství UV záření a opálit se do stejným odstínů.

Čokoládoví opálení
Nezapomínejte na dostatečnú hydrataci.

Jak to funguje?

Melanin, který se nachází v pokožce absorbuje UV záření ze slunečních paprsků. Díky těmto paprskem se barva vaší pokožky mírně změní a také dojde ke mírnému zhrubnutí kůže. Ke opalování dochází tehdy, když je pokožka vystavována slunci pravidelně, v delších intervalech a ne krátkodobě a nárazově. Tehdy může dojít, právě naopak, ke spálení pokožky.

Výhody

Nejlepší zdroj vitamínu D

Vitamín D, nazývaný také ,, sluneční vitamin „, se dá v největším rozsahu získat ze slunečních paprsků. Ke zvýšení množství vitamínu D v těle dochází vystavením odhalené pokožky slunci. Vitamin D zlepšuje váš imunitní systém, posiluje kosti a výzkumy naznačují, že dokonce dokáže zabránit některým typům rakoviny a deprese.

Snižuje cholesterol

Vedle vizuálních výhodách, jako hezčí pokožka a pleť, má opalování i mnohé zdravotní výhody. Vystavování se slunečním paprskům snižuje krevní tlak, udržuje normální hladinu cukru v krvi a snižuje hladinu cholesterolu. Vysoký cholesterol je často vyskytující se zdravotní problém.

Nevýhody

Spálená pokožka

Spálená pokožka představuje rizikový faktor pro vznik rakoviny kůže. Je vědecky potvrzeno, že lidé, kteří se zejména v mládí několikrát spálili až do červena, mají větší pravděpodobnost rakoviny kůže. Střídání slunce a chládku redukuje šance na spálení pokožky. Je důležité netrávit na slunci celý den od rána do večera, ale dávat si krátké přestávky. Během nich si vaše pokožka vydechne. Proti spálené pokožce je nutné chránit se krémem s UV faktorem.

Spálená pokožka
Pokud se ve vaší blízkosti nenachází žádný přirozený stín, slunečník poslouží jako ochrana před spálením.

Stárnutí pokožky

Nadměrné vystavování kůže slunci může vést ke rychlejšímu stárnutí kůže. Pokud se chcete vyhnout stařeckým rukám už ve věku 30 let, netřeba trávit na slunci příliš mnoho času. Každodenním opalováním sice dosáhnete krásnou čokoládovou pokožku, ale v pokročilejším věku to můžete litovat. Neztrácejte každou možnou minutu léta vystavené na slunci, ale nechte vaší pokožce i chvilku vydechnout.

Po každém opalování se doporučuje použít krém nebo tělové mléko po opalování, aby pokožka byla hydratovaná. Používáním tělových mlék můžete předejít předčasnému stárnutí pokožky.

Ruky
Díky krémem a tělovým mlékům si vaše ruce udrží krásný vzhled ještě mnoho let.

Existují různé typy pokožky

Myslete na to, že ne každé tělo je schopno absorbovat nepřetržitě 8 hodin na slunci. Některé typy pokožek jsou výrazně senzitivnější než jiné a dokáží se i po pár minutách na přímém slunci spálit až do puchýřů. Při opalování, je třeba brát ohled na typ vaší pleti. Pokud víte, že se rychle spálíte, je lepší vyhýbat se přímému slunci zejména během oběda. Na základě typu vaší pokožky je třeba zvolit správný opalovací krém s dostatečným UV filtrem. Pro tmavší typy pokožky stačí UV filtr 15. Světlejší pokožka vyžaduje opalovací krém minimálně s UV filtrem 30 a více.

Sluneční paprsky přinášejí mnoho benefitů pro naše zdraví, ale mohou být i škodlivé.Na to, abyste se vyvarovali negativním účinkům opalování, je třeba dodržovat maximální čas strávený na slunci, používat krémy na opalování a po opalování. Pokud to nebudete se sluncem přehánět, nehrozí vašemu tělu nebezpečí.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Péče o tělo Zdraví

Pleťové masky, které si připravíte i doma

0
Design Interiér Novinky

7 tipů pro ložnici snů

0
Móda Módní seriál Novinky

Základy šatníku – kožená kabelka

Navigácia

Magazíny