Strašák pro každou ženu jménem hallux valgus

Milujeme lodičky, baleríny i boty s úzkou špicí. Ty nám však nepěkně deformují nohu. A kdyby jen to! Vbočený palec (hallux) je zdravotní komplikace, která často končí operací.

Seznamte se s halluxem

Netušíte, co máme na mysli, ale když se podíváte na fotografie v článku, ihned si vzpomenete na staré tety, které měly „narvané“ nohy v sandálech? Domnívali jste se, že je to nemoc spojující se s jistým věkem? Bohužel, omyl. Hallux je onemocnění, které se vyvíjí postupně. Šlacha, která drží celý palec, je více namáhána, což způsobí, že se palec začne tlačit na ostatní prsty. Vychyluje se. Zmíněný tlak se podepíše i na kloubu palce, který hrubne, zvětšuje se a zapříčiní, že přední část chodidla bude vypadat deformovaně.

Hallux na noze
Vybočený palec způsobuje, že se nám zvětšuje kloub a najít vhodné boty je těžší a těžší…

Ano, to by bylo estetické hledisko. Čert to vem, nemusíme být dokonalé. Horší je, že takto deformované chodidlo začne vytvářet při chůzi potíže a bolesti. A aby toho nebylo málo, noha se nám nevejde do jakékoliv boty, protože se nám přední část rozšíří a bude z ní trčet kloub.

Koho je to vina?

Nevhodná obuv– Z části si za to můžeme samy. Kupovat levné boty, ve kterých prsty nemají ani dostatek prostoru, či chodit ve vysokých lodičkách déle než odborníky tolerované tři hodiny denně, nám opravdu nepomáhá a snadno si tak zaděláme na vybočené palce i bez genetického pozadí.

Genetika – Zlobíte se, že vaše kamarádka nosí vysoké boty třikrát týdně od patnácti let a má je krásné jako Popelka? Vybočené palce se skutečně dědí (nejčastěji ob-generaci), takže pokud je vaše maminka v suchu, ale babička s halluxem bojovala, budete i vy. Liší se pouze doba, kdy se začnou dít změny na vašem chodidle. Některým ženám se chodidlo nemění do čtyřicítky, jiné naopak zaznamenávají více a více vbočený palec od dětství.

Bolest nohou v lodičkách
Kupujte si jen takovou obuv, ve které mají vaše prsty dostatek prostoru.

Asi mám hallux! Co teď?

Nejdříve to začíná nevinně. Jaksi vás tlačí bota. Pak si všimnete, že kloub u palce je po nošení obuvi zarudlý. Nacházíte se v prvním stadiu a proces vybočování se spustil. V tomto okamžiku čtete literaturu, diskutujete se známými, snažíte se chodit naboso, kupujete pohodlné a kvalitní boty, dopřejete si masáže a zakoupíte si různé silikonové korektory. Ty se využívají zejména v noci a jejich role je táhnout vbočený palec opačným směrem – ven od ostatních prstů.

Zdravá chodidla
Pohled na zdravá chodidla bez vybočení palců. Krása!

Všechna tato řešení jsou správná a celý proces zpomalí. Smutné je, že ho nemůžou zastavit a v jistém věku je nutná operace. Po operaci je nutné, aby byla noha zafixována čtyři týdny v sádře. Ale protože po rehabilitaci budete nohy zatěžovat stejně a budou vás nést životem i nadále, hrozí recidiva a opětovné vychylování palce. Operace je však až poslední možné řešení a mnoho lidí k němu přistoupí, až když má bolesti. Do té doby si prostě zvyknou na život s halluxami a kupují si širší boty.

Zdravé versus nemocné chodidlo
Tento obrázek vám usnadní pochopit, co se ve vašem chodidle (možná) děje.

Tak už víte, jak vybočený palec vypadá. Je to neestetické, nepraktické a časem to i bolí. S genetikou neuděláte nic, vždyť rodinu si nevybíráme :-). Výběr bot je však čistě vaše volba, a proto ho nikdy nepodceňujte. Ať jsou boty tím, do čeho ve svém outfitu investujete nejvíce.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Péče o tělo Zdraví

Pozor na zlozvyky – takto si ničíme vlasy

0
Design Novinky Rozhovory Umění

Fotografka Natália o práci s fashion blogerkami a životě za objektivem

0
Strava Zdraví

Je pravidelní pití kávy přínosné, nebo si jím pouze škodíme?

Navigácia

Magazíny