4 slovenské fashion značky, které se vyplatí znát

Na Slovensku je stále více domácích módních značek. Tyto značky se mohou pochlubit originálním slovenským designem a zaměřují se zpravidla na výrobu oblečení z kvalitních materiálů, které vydrží déle.

Naopak, mnoho oblečení pocházejících z velkých oděvních řetězců, už po pár použitích končí na smetišti. Je na každém z nás, či podpoříme trvale udržitelnou módu a budeme se zajímat o to, za jakých podmínek vzniklo oblečení, které nosíme. Nasledující slow fashion značky jsou příkladem kvalitní, udržitelné a dostupné slovenské módy.

Lull Loungewear
Lull Loungewear
Lull Loungewear
Lull Loungewear

Lull Loungewear

První produkt značky Lull vytvořila její zakladatelka, designérka Zuzka, v roce 2010. Spolu s krejčovou zhotovily měkoučký župan, který byl nejen pohodlný, ale i stylový. Díky tomuto kousku se zrodila myšlenka vytvářet oblečení na doma pro ženy, které se chtějí cítit příjemně, a zároveň vypadat krásně i v pohodlí vlastního domova. K županu postupně přibyly pyžama, legíny či volná trička. Později se tým Lull rozhodl, že pohodlné a stylové oblečení přesune z domu i do ulic. A tak se kolekce rozrostla o kalhoty, mikiny, trička či šaty. Značka si dává záležet na tom, aby materiály, ze kterých je oblečení vyrobené, byly v souladu se životním prostředím. Na Slovensku mají vlastní dílnu, kde šijí a vytvářejí svoje nadčasové oblečení.

Kompot
Kompot

Kompot

Kompot funguje už 16 let a během svého působení si vybudoval “trvalé” místo na trhu. Jde o trička, jejichž design je vytvořen ve spolupráci se slovenskými autory. Originální trička vtipně zachytávají ducha současné doby, ale i nostalgicky připomínají knihy či televizní programy, které jsou dnes už minulostí. Kompot je zároveň obchodem, ve kterém najdete další oblíbené značky, jako například pruhovaná trička Koláčová, designové tenisky tikoki, stylové ponožky Fusakle, dětské oblečení mile a mnoho jiných slovenských výrobců.

 

Carpe DM
Carpe DM
Carpe DM
Carpe DM

Carpe DM

Za Carpe DM stojí tanečnice a designérka Dobrava Míčka. Už jako teenegerka si sama navrhovala a šila kostýmy pro taneční vystoupení. Později, přitom, jak navštěvovala různé taneční worshopy, se chtěla cítit pohodlně, a tak si ušila několik jedinečných tepláků. Ty se podstatně lišily od běžně dostupných a zalíbily se okolí. Dobrava postupně začala oblékat celou streetdancovou scénu a známé osobnosti, mezi jinými i Majka Spirita či Ega. Od té doby uběhlo 9 let. Dnes má značka v portfoliu mikiny, čepice i trička, přičemž ale největší část nabídky tvoří stále originální tepláky. Všechno svoje oblečení vyrábí na Slovensku. Nedávno se dokonce zúčastnila čínského fashion weeku, kde předvedla nejnovější kolekce a sklidila velký úspěch.

Torteelas
Torteelas
Torteelas
Torteelas

Torteelas

Značka torteelas se zrodila v roce 2013. Jejím zakladatelem je grafický designér Miroslav Zaťkuliak, kterému se jako jedinému Slovákovi podařilo uspět na mezinárodní designérské síti Threadless. Právě to ho motivovalo k tomu, aby spolu s kamarádkou Iris založili vlastní značku grafických triček. Od té doby, vyzbrojen inspirací, tvoří krásné ilustrace a přináší stále nové designy, které nutí zamyslet se, ale rozesmávají i stále víc a víc lidí.

 

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Péče o tělo

Jak dosáhnout bezchybnou pedikúru?

0
Péče o tělo Zdraví

Je opalování se zdraví prospěšné nebo právě naopak?

0
Móda Novinky Trendy

Chcete být in? Vraťte se k folklóru!

Navigácia

Magazíny