Tip na knihu: Volání netvora

Kniha Volání netvora se řadí k literárnímu žánru young adult, ale ani oko dospělého čtenáře na konci nenechá suché. Kniha plná krásných ilustrací mladého Jima Kaya v sobě ukrývá množství silných emocí. Přečtete ji sice na jeden dech, ale pocity, které ve vás vyvolá, tak brzy nevyprchají.

Volání netvora je emotivní příběh, který vám nedovolí knihu odložit a vrátit se k ní za pár dní. Původního námětu spisovatelky Siobhan Dowd se Ness zhostil dokonale a vzdal tak zesnulé britské autorce hold. Patrick Ness vám v ní poví příběh mladého chlapce, který prožívá nejtěžší období v životě a opravdu nikdo mu to neusnadňuje. Dokud se nezobrazí netvor, který mu poví tři příběhy o životě a smrti.

Netvor a očekávání
Netvor se zjevuje stále sedm minut po půlnoci a Conor ho každou noc vyčkává. Foto: autorka

Každý má svého netvora

I třináctiletý Conor O’Malley. Ten jeho netvor se zjevuje každou noc přesně sedm minut po půlnoci. Není to však příšera, jakou budete zpočátku čekat. Conorovi netvor pomáhá pochopit neférovost života, kterou právě zažívá na vlastní kůži. Poví mu pár příběhů, ve kterých se stírá hranice mezi dobrými a špatnými postavami. V knize Volání netvora neexistují černé a bílé postavy, pouze černobílé ilustrace.

Netvor se objevil těsně po půlnoci. Jak je jejich zvykem.

Ilustrátor Jim Kay
Temné ilustrace Jima Kaye perfektně dotvářejí příběh a ještě více vás vtáhnou do děje. Foto: autorka

Říká se, že nestvůry v nás probouzejí temné stránky, o kterých často sami netušíme. Conor postupně zjišťuje, že ten jeho netvor není ani zdaleka takový strašný jako realita a to, co přijde. Netvor může být vlastně váš přítel, který vám pomůže najít sama sebe.

Ale tentokrát ho nedusila noční můra. Bylo to jednodušší, čistší. A přece stejně těžké.

Zázraky musí existovat

V této knize si každý najde to své a nemusí ani prožívat to, co prožívá Conor. V zoufalých situacích chceme všichni věřit v nemožné a jsme ochotni připustit, že zázraky existují. V případě třináctiletého Conora O’Malleyho se není čemu divit. Netvor mu sice slíbí, že se jeho matku pokusí zachránit, ale neslibuje mu, že se mu to podaří.

Příběhy jsou důležité, namítl netvor. Někdy dokonce důležitější než cokoliv jiného. Pokud v sobě nesou pravdu.

Kniha Volání netvora
V knize Volání netvora se autorovi podařilo vytvořit silný emotivní příběh. Foto: autorka

Skutečná noční můra

Co je horší? Když si vás ostatní všímají až příliš a posmívají se vám nebo když vás ignorují a tváří se, že neexistujete? Conor si na více než 200 stranách zažije jedno i druhé. I v tomto případě se ukazuje, že nejlepší by byla střední cesta, která není ani bílá, ani černá.

Jsou však i horší věci než být neviditelný, řekl mu netvor a měl pravdu.

Volání netvora
Conor zažívá na více než dvě stě stranách těžké chvíle, které mu pomáhá prožívat netvor. Foto: autorka

Jednoduché téma, která se mnohým může zdát až otřepané díky peru Patricka Nessa nabírá na obrátkách. Mnozí lidé, nejen děti, ale i dospělí, by se nočního netvora lekli, ale Conor ho přijímá jako nového kamaráda. Netvor však pro něj nemá až tak dobré zprávy. Co byste dělali vy, kdyby ožil váš nejhorší sen?

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Lifestyle Novinky Tipy a inspirace

6 tipů na valentýnský dárek pro partnera

0
Design Interiér Novinky

5 nejstylovějších interiérových barev pro rok 2017

0
Design Interiér Novinky

Milánské ozvěny – podívejte se na největší interiérové ​trendy roku

Navigácia

Magazíny