Dívky vřískají a chlapci se je snaží dostat do studeného potoka nebo pod ledovou sprchu. Utíkají před koledníky, kteří je honí s proutěnými pomlázkami. A za takové trápení je pak musí dívky, slečny či ženy odměnit. Nejprve čokoládovým vajíčkem, pak penězi a nakonec něčím ostřejším. Takto dramaticky vypadá Velikonoční pondělí v mnoha regionech naší republiky. Jaké zvyky zná zbytek světa?
Pro mnoho zemí ve světě však platí, že Velikonoce jsou plné voňavého a chutného jídla. Slaví se příchod jara a klasickým velikonočním symbolem je vajíčko, které představuje zrod nového života. I proto jsou během tohoto období domácnosti vyzdobené kuřátky, ovečkami a malými zajíčky. Ne nadarmo se říká, že během jara všechno ožívá.

Hledání sladkých pokladů
Ukrytá čokoládová vajíčka v parku či zahradě se již pomalu dostávají i k nám. „Easter hunt“ je populární zejména ve Spojených státech a Kanadě, ale znají to například i Němci, Irové a Angličané. Traduje se, že tato hra pochází z dob Martina Luthera Kinga, který skrýval velikonoční vajíčka před ženami a dětmi.

Brity mnozí označují za chladné lidi, kteří neprojevují emoce. Zdá se však, že během Velikonoc se dokáží naplno odvázat. Svědčí o tom například palačinkové závody. Ženy běží s palačinkami na pánvi, ale nehodnotí se jen rychlost. Během běhu by měli soutěžící párkrát palačinku vyhodit do vzduchu a obrátit.
Bilby u protinožců
Kromě vajíček je během Velikonoc oblíbeným symbolem velikonoční zajíček. Ne však v Austrálii. Tam jsou králíci přemnožení a považují se za škůdce. Australané proto světoznámého zajíčka pod jménem „Easter Bunny“ vyměnili. Dětem v Austrálii čokoládová vajíčka přináší velikonoční vačnatec „Easter Bilby„.
Nic pro zrádce
Jižanské země mají své hodnoty a zrada mezi ně rozhodně nepatří. Proto v jihoamerických zemích, ale také v Portugalsku a částech Španělska upalují panáky ze dřeva a slámy, kteří znázorňují Jidáše. Stejnou tradici mají i Řekové, ale ti kromě toho zvyknou házet barevnou moukou.

Norští detektivové
Už přibližně 50 let mají v Norsku netradiční velikonoční zvyk – stávají se z nich detektivové. Seveřané z Norska vnímají Velikonoce jako svátky pohody, relaxu a zábavy. Televizní programy jsou plné thrillerů a detektivek a podobně laděný komiks si můžete přečíst i na krabici od mléka.
Tak se zdá, že každý vítá jaro po svém, ale jedno mají všechny země společné – hodně jídla. Po dlouhém období půstu se nemůžeme dočkat pochoutek na svátečním stole, zákusků a čokoládových vajíček. Navíc nám mnohem více chutná, když si velikonoční pokrmy připravíme sami a vajíčka také ozdobíme vlastnoručně.