Přestože v ložnici většinou jen spíme, měli bychom se v ní cítit co nejpohodlněji. Je to místnost, ve které se začíná a končí náš den. Jak z ní udělat příjemné útočiště a vytvořit si vlastní ložnici snů?
Sáhněte po modré barvě
Barvy v ložnici by měly být příjemné a spíše neutrální, jejich vyzařování totiž vnímáme i se zavřenýma očima. Vhodnými adepty na barvu ložnice jsou některé trendové barvy tohoto roku jako popelavě modrá či taupe. Studie, kterou udělali vědci v Edinburghu, ukázala, že nejvhodnější barvou do ložnice je právě modrá. Receptory v našich očích jsou na ni nejcitlivější. Ti, kteří spali v ložnici s tímto odstínem, vykazovali v průzkumu kvalitní spánek a budili se nejvíce odpočatí. Modrá je dobrá, v tomto případě dokonce nejlepší.
Preferujte přírodní materiály
Z hlediska materiálů je při výběru ložního prádla jasnou volbou organická bavlna a prádlo s antibakteriálním povrchem. Svůj návrat slaví len, který byl kdysi hlavním materiálem pro výrobu ložního prádla. Prostěradla a povlečení ze lnu patří sice k nejdražším, ale jsou odolná a trvanlivá. V létě příjemně chladí a v zimě dokážou udržovat teplotu. Antibakteriální vlastnosti lnu ocení hlavně alergici. Je totiž antistatický.
Ten, kdo touží po dokonalém spánku, by si měl vybrat postel z přírodních materiálů. Najdete v ní koňské žíně, bavlnu, vlnu, kašmír, hedvábí, či dokonce přírodní kaučuk z Guatemaly. Přírodní materiály mají výbornou schopnost absorbovat vlhkost a přirozeně ji odvětrat. Pokud toužíte po posteli z takových ryze přírodních materiálů, připravte se na investici v deseti tisících korun.
Obklopte se dřevem
Dřevo nemusíte mít jen pod nohama. Trendové jsou obklady stěn z desek – velkoformátových palubek. Dekorativní obklad můžete umístit na stěnu za postel nebo na strop. Jednoznačnou převahu má dub, a to nejen kvůli své dostupnosti, ale i kvůli struktuře a barevnosti. Kromě světlých odstínů jsou zajímavou alternativou i jeho bílé a šedivé tóny, záleží jen na stylu interiéru, který preferujte. Na stěnu se dřevěný obklad lepí na pevno, případně se připevní na rošt. Takové obložení umocní dominantní vliv dřeva v moderním a vzdušném interiéru.
Nebojte se bohémské tapety
Tapeta je nejjednodušším způsobem, jak dodat místnosti přidanou hodnotu bez velké námahy. Při jejím výběru se řiďte barevností a stylem interiéru. Umístit ji můžete za postel, případně si vybrat jednu, maximálně dvě stěny. Do ložnice vybírejte spíše tapety s přírodními motivy než eklektické či výrazné geometrické vzory, které by mohly působit rušivě. Bohémsky budou působit tapety z měkkého bavlněného popelínu s kovovými odlesky či v zemitých tónech. Trendové jsou i etno vzory v jemných pastelových odstínech, barvy minerálů a tóny drahých kovů či botanické vzory.
Čtěte v posteli díky vysokému čelu
Postele s vysokým čelem a textilním čalouněním jsou trendem poslední doby. Kvalitní látka působí stejně vkusně jako donedávna oblíbené kožené a koženkové postele a zároveň nevzbuzuje takový chladný efekt jako kůže. Měkké čalounění má nejen estetickou funkci, ale zpříjemní například čtení knih v posteli, protože se o něj můžete pohodlně opřít. Opět volte raději přírodní a neutrální barvy. Občasné vysávání textilního čalounění za tu parádu a pohodlí stojí, no ne? 🙂
Spěte jako v hotelu
Kontinentální postele přinášejí do ložnice vysoké spaní, které jsme dříve znali z hotelů, či amerických a skandinávských domácností. Díky své výšce působí robustněji než obyčejná postel. U kontinentální postele jde o kombinaci vysoké postele, vysoké matrace a tzv. topperu (vrchní matrace). Uléhání do ní a vstávání z ní je pohodlné. Kontinentální postel se stane dominantou ložnice a dodá jí osobitý charakter. Vaše tělo si v ní v noci dokonale odpočine, protože klasický rošt je v kontinentální posteli nahrazen pružinovou deskou, která umožňuje výběr jakéhokoliv matrace.
Buďte offline
Chcete se ráno probouzet svěží? Nechte za dveřmi ložnice nejen celodenní starosti, ale i všechny elektrospotřebiče. Tyto rušivé podněty odvádějí pozornost od toho hlavního – od spánku. Kromě toho, televizor, počítač, tablet či smartphone jsou zdrojem světla, které obsahuje modrou složku. Nabádají nás k zvýšené aktivitě, protože nám připomínají denní světlo a snižují tvorbu melatoninu, což má za následek problémy s usínáním. Pamatujte na to i při výběru osvětlení do ložnice, preferujte světelný zdroj s teplou barvou světla, nejlépe klasické žárovky.