Fashion Revolution vás naučí kráčet s módou

Šaty dělají člověka, to je pravda odvěká. Oblečení není jen k zakrytí našich těl. Vyjadřujeme jím svůj životní postoj a náladu. Lidé ty druhé často posuzují na základě oblečení. Ať se nám to líbí nebo ne, hodnotíme, chválíme a kritizujeme nejprve vzhled člověka, až potom jeho vnitřek. Staňte se proto na pár dní revolucionáři a ukažte světu, že vám záleží na tom, co si na sebe obléknete. Buďte Fashion Revolution.

Každý rok se 24. dubna spojí více než 90 zemí světa, aby podpořilo zlepšování módního průmyslu. Ten je v současnosti nejen druhým nejšpinavějším na světě, ale zároveň pro mnohé lidi představuje hazard se životem. Řeč je zejména o továrnách, v nichž lidé pracují za minimální částku peněz a navíc v katastrofálních podmínkách. Pracovníci v takové továrně v Bangladéši vydělají 44 liber za měsíc a tato výplata jim sotva pokryje ¼ životních nákladů. A to už stojí za to, abychom se nad tím zamysleli.

Fashion Revolution
Do Fashion Revolution se každoročně zapojuje více než 90 zemí světa. Foto: Fashion Revolution.

Proč potřebujeme revoluci?

Všechno to začalo právě v Bangladéši 24. dubna 2013. Ve městě Dháka se zhroutila továrna na výrobu oblečení a pod jejími troskami zahynulo 1134 pracovníků. Více než 2500 dalších bylo zraněno. Už dávno před tímto dnem se vědělo, že komplexu Rana Plaza hrozí zhroucení. Přesto tam však zaměstnanci dennodenně seděli za svými pracovními stroji a usilovně šili oblečení. 24. duben 2013 změnil vnímání módního průmyslu a doslova spustil revoluci.

Dá se to i u nás

Praha, Brno a Ostrava budou od 24. do 30. dubna 2017 šířit osvětu a v rámci Fashion Revolution Week se můžete i vy zúčastnit množství přednášek, diskusí a workshopů. Zjistíte, že i v České republice máme šikovné lidi, kteří vytvářejí krásné a dostupné kousky oblečení. Možná si řeknete, že vy jako jeden člověk toho moc nezměníte. Podstatou Fashion Revolution je však právě to – spojit co nejvíce lidí a ukázat světu, že pracovní podmínky v méně rozvinutých zemích nám nejsou lhostejné.

Fashion Revolution a lokální značky
Víte, kdo a v jakých podmínkách ušil to, co máte právě na sobě? Foto: Fashion Revolution

Jak se stát revolucionářem?

  • Investujte. Všímejte si, co kupujete. Raději si kupte méně kvalitnějších věcí, které skutečně vynosíte a které vám dlouho vydrží. Oblečení za pár centů na dvě použití se už nenosí.
  • Přemýšlejte. Ptejte se sami sebe, zda všechny ta trička ve slevě opravdu potřebujete. Právě levné věci jsou nejčastěji vyráběny v nekontrolovaných podmínkách.
  • Recyklujte. Jednoduše si věci předělejte a nevyhazujte hned to, co už nenosíte. Vezměte nůžky, výšivky, textilní barvy a odvažte se. Díky vlastním rukou vám ve skříni přibude unikátní kousek.
  • Podporujte. Vyfoťte se s kouskem svého oblečení naruby a zavěste tuto fotku na sociální síť s tagem #whomademyclothes a zároveň označte výrobce.
  • Nezapomínejte. Fashion Revolution Week trvá pouze týden v roce, ale na revoluci s výsledky to rozhodně nestačí. Vzdělávejte sebe i své okolí po celý rok a kousek po kousku všichni pomůžeme vytvořit lepší podmínky pro ty, kteří nás každý den oblékají.
Fashion Revolution a módní průmysl
Revoluce v módním průmyslu se šíří i sociálními sítěmi. Foto: Fashion Revolution

Módu nosíme, ale ne všichni víme, odkud naše oblečení pochází a v jakých podmínkách bylo vyrobeno. Proto je zde Fashion Revolution Week, jehož součástí můžete být i vy. Podpořte lokální značky, recyklujte své staré oblečení a vytvářejte si ze starých kousků vlastní originály. Být revolucionářem se dnes nosí.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Lifestyle Novinky Tipy a inspirace

6 tipů na valentýnský dárek pro partnera

0
Péče o tělo Relax Zdraví

Meditace pro začátečníky

0
Novinky Péče o tělo Zdraví

Hroší kůže na patách je out. Takto se jí zbavíte

Navigácia

Magazíny