Pravidelně cvičíte a zdravě se stravujete, ale i tak vaše pokožka není tak hladká, jak byste si představovaly? Nejste v tom samy. Celulitida postihuje okolo 80-90 % žen, což je už opravdu vysoké číslo.
Její první známky se mohou objevit při užívání antikoncepce nebo při přibírání během těhotenství. I když se riziko vzniku celulitidy zvyšuje s nadměrnými kilogramy, nevyhýbá se ani štíhlým ženám. Proč? Její vznik je ovlivněn několika faktory, přičemž je třeba se smířit s tím, že některé z nich neumíme ovlivnit. Podíváme se na nejdůležitější z nich.
Faktory, které neumíme ovlivnit
Genetika
Pokud má celulitidu vaše maminka či babička, je velmi pravděpodobné, že se nevyhne ani vám. Sklony k celulitidě jsou dědičné, proto pokud se jí chcete vyvarovat, měly byste co nejdříve začít s preventivními opatřeními.
Hormony
Jedním z důvodů, proč ženy mají celulitidu a muži ne, jsou právě hormony. Ženské pohlavní hormony podporují rozmnožování tukových buněk a hromadění tukové tkáně. Zodpovědný je hlavně hormon estrogen, který se vyznačuje schopností zvláčňovat a změkčovat podkožní vazivo, mezi kterým se nacházejí tukové buňky. Ty se díky takovému prostředí mohou s lehkostí rozšiřovat.
Uspořádání podkožního vaziva
Uspořádání podkožního vaziva je jiné u žen než u mužů. Vazivo žen v podkožní tkáni je tvořeno pevnými, rovnoběžnými provazci, které směřují kolmo na povrch pokožky. Rovnoběžné provazce mezi sebou uzavírají tukové buňky, které se v takovémto prostředí při jejich zvětšení dostávají velmi snadno až na povrch, přičemž tvoří na kůži vyvýšeniny a kůže vzhledu pomeranče je na světě. U mužů je podkožní vazivo uspořádáno do propletené sítě. Při zvětšení tukových buněk se vazivo roztáhne do stran, ale pokožka na povrchu zůstává hladká.
Stárnutí
Jak stárneme my, tak stárne i naše podkožní vazivo, a to má též vliv na vznik celulitidy. Dříve či později se proto bude týkat každé z nás.
Faktory, které umíme ovlivnit
I když cvičení a zdravá strava nejsou stoprocentní zárukou pokožky bez celulitidy, rozhodně se díky zdravému životnímu stylu aspoň zmírní. Rizikovými faktory, které napomáhají ke vzniku celulitidy, jsou:
- stres,
- kouření,
- pití alkoholu,
- nedostatek pohybu,
- nedostatečný příjem tekutin,
- káva,
- špatné stravovací návyky – kromě jiného vysoký příjem tuků živočišného původu, sladkostí či rafinovaného cukru.
Všeobecně se dá říci, že čím zdravěji budete žít, a čím budete spokojenější, tím méně vám bude hrozit celulitida. Na druhé straně však nic není třeba přehánět a ani na celulitidu se nemusíte dívat jako na něco špatného a považovat ji za chybu. Nakonec, mají ji všechny – modelky, sportovkyně i slavné osobnosti. Jen na vyretušovaných fotografiích nebo při správném pózování není vidět. Postupně však stále více žen přebírá iniciativu a ukazuje, že se za celulitidu nestydí a že jde o jejich přirozenou součást. A jak vnímáte celulitidu vy?
Ženy, které se nestydí za celulitidu a svoje tělo
Jessi Kneeland
– fitneska, body koučka, spisovatelka a TEDx spíkerka
Ashley Graham
– modelka a designérka
Kenzie Brenna
– body aktivistka a vloggerka
Charli Howard
– britská modelka