Trendové maminky zařizují dětské pokoje v severském stylu. S Lulubee

Čistý, minimalistický, ale přitom plný světla, jemných tónů a příjemných materiálů – nordický nebo, pokud chcete, skandinávský styl si zamilovali lidé po celém světě pro jeho jednoduchost a útulnost, jakož i spjatost se severskou životní filozofií hygge, která do popředí klade domácí pohodu a schopnost vychutnávat si každičký přítomný okamžik.

Pokoj v severském stylu

Pokoje zařízené v severském stylu působí minimalisticky, ale zároveň hřejivě a útulně. Foto: Done by Deer

Pokud jste v očekávání potomka, nebo plánujete rekonstrukci dětského pokoje a nevíte, jak ho zařídit, inspirujte se skandinávským know-how. Velkou předností severského stylu je jeho nadčasovost, díky čemuž bude pokoj laděný v tomto duchu vypadat moderně i po mnoha letech. Navíc, hodí se stejně pro miminka i větší školáky.

Oblíbená americká interiérová designérka Emily Henderson a zároveň matka dvou dětí nedá na skandinávský styl dopustit: „Takové bydlení je přívětivé a neuvěřitelně šik, rychle se stalo nejtrendovějším a nejpopulárnějším stylem vůbec, o čemž svědčí i obrovský počet postů, který mu lidé věnují na Pinterestu. Když jsme se stěhovali do našeho prvního domu, postaveného v polovině minulého století, chtěla jsem, aby všechno v něm působilo skandinávsky. I nyní, když vlastníme dům v tudorovském slohu, zůstávám věrná tomuto stylu.“

Dopřejte dětem světlo

Při řešení dispozice myslete na to, že vaše ratolesti stráví ve svých dětských pokojích určitě více času než vy ve svojí ložnici. Nesnažte se je „strčit“ do nejmenšího a nejtmavšího koutu v bytě či domě s odůvodněním, že později děti i tak vyrostou a domov opustí. Seveřané velmi dobře vědí, že děti potřebují pro svůj zdravý vývin hodně světla a vzhledem na dlouhé severské noci a krátké dny věnují dětským pokojům velkorysejší prostory s velkými okny, orientovanými na slunečné světové strany.

Světlo v dětském pokoji
Skandinávci považují světlo za stejně důležitý „dekorační“ prvek interiéru, jako jsou nábytek a doplňky. Foto: Ferm Living

Chlapeček nebo holčička?

Jelikož základem skandinávského stylu je neutrální paleta tónů, v takovém interiéru se budou dobře cítit holčičky i kluci. Nordický styl je ideální i v případě, že pokojíček budou obývat děti různého pohlaví. Kromě bílé můžete použít šedou, hnědou či dokonce černou barvu. Seveřané nám dokazují, že černé barvy se v dětském pokoji vůbec nemusíte bát, právě naopak, v kombinaci s bílou působí dokonce velmi hravě. Samozřejmě, pokud by vaše děti prahly po barevnějším interiéru, můžete zapojit jemné mentolové, hořčicové nebo bleděmodré odstíny. Chcete, naopak, ladit pokojík typicky pro holčičku? Potom klidně sáhněte po něžných růžových pastelech.

Dětské pokoje unisex
Severský design nedělá rozdíly mezi holčičími a klučičími principy, pokojíčky jsou zařizovány univerzálně ve stylu „unisex“. Foto: (zleva) Done by Deer a Ferm Living

Střídmě, ale originálně

Skandinávská kultura zachází s nábytkem úsporně a přednost dává minimalistickým či vintage kouskům z kvalitního dřeva či jiného přírodního materiálu. Předem myslete na dostatek originálních odkládacích prostorů na hračky. Větším dětem se hodí například věšák z tělocvičných žebřin nebo police ze starého zrenovovaného žebříku, který pevně připevníte ke stěně, aby byly bezpečné. Police můžete pojmout jako malou galerii nejoblíbenějších věcí vašich andílků, které budou mí stále na očích.

Dětský pokoj pro miminko
Kvalitní nábytek a doplňky z přírodních materiálů, jakož i motivy zvířátek a rostlinky – to vše odkazuje v nordickém interiéru na spjatost člověka s přírodou. Foto: Leander

Pro sladké sny

Postýlky představují zvláštní kategorii. Lidé ze severu jsou praktičtí a zbožňují multifunkční nábytek, a tak často využívají dětské postýlky, které se dají snadno upravit podle věku a výšky děťátka, nebo rovnou na pohovku či dokonce na psací stolek. Zároveň si však umí s dětským pokojem vyhrát, a tak nejsou výjimkou ani postýlky s nebesy a baldachýny v podobě cirkusových stanů, nebo postele podobné domečkům.

Postýlky do dětského pokoje
1. ložní prádlo od Ferm Living, 2. oválná rostoucí postýlka pro děti Sleepi z bukového dřeva od Stokke, 3. dětská postýlka a sofa Linea z dubového dřeva se šikmým záhlavím od Leander, 4. bílá rostoucí postýlka pro děti od Done by Deer, 5. bílá postýlka ve tvaru domečku Home Bed od Stokke. Prodává: Lulubee.

Pohrajte si s detaily

Při zařizování dětského pokoje ve skandinávském stylu nezapomeňte na vzory, různorodé textury a květiny. Kromě dřeva se zde snadno uplatní len, vlna či ovčí kožešina. Bílé plochy podlah a stěn můžete „rozbít“ tapetou v kontrastní černo-bílé kombinaci nebo s miniaturním motivem v monochromatickém barevném ladění. Při výběru hraček upřednostňujte ty, které jsou ekologické a ručně vyrobené, tedy především dřevěné či textilní hračky. Neopomeňte však ani lampy a různá náladová svítidla, žárovky či svícny.

Dětský pokoj s postelí
Skandinávsky laděné dětské pokoje jsou vzdušné, ale zároveň plné promyšlených detailů. Foto: Done by Deer

Uklidnění ve stylu hygge

Životní filozofie s názvem hygge vede Seveřany k tomu, aby dopřáli svým dětem opravdový pocit domova a pohodovou atmosféru. Jedním z prostředků, který opravdu funguje – a nejen v případě miminek, ale i větších dětí – je uklidňující houpání, ideálně ve spojení s hudbou. V takovém pokojíčku by proto neměla chybět aspoň kolébka nebo dětská houpací židle, školákům zase klidně v pokoji nainstalujte lehkou závěsnou houpačku či lustr ve tvaru kolotoče.

Houpačky a houpání dětí
1. černá dřevěná houpačka na nylonových lankách od Done by Deer, 2. dětské houpací křesílko se stříškou od CYBEX/design Marcel Wanders, 3. hrací deka s klenbami, hračkami a zvuky od Done by Deer, 4. závěsná kolébka ze 100% bavlny od Leander. Prodává: Lulubee
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Design Interiér Novinky PR články

Trendové maminky zařizují dětské pokoje v severském stylu. S Lulubee

0
Novinky Strava Zdraví

Cukr náš každodenní

0
Krása Lifestyle Nezařazené Péče o tělo

Ekologická kosmetika nezatěžuje přírodu ani vaši pleť. Zkuste ji i vy

Navigácia

Magazíny