Jóga hýbe světem. Rozhýbe i vás?

Jóga je životní styl. Jóga je vášeň a cvičení v jednom. Přináší harmonii a klid tělu i mysli. Mnozí lidé si bez ranní jógy neumí svůj život ani představit. Existuje tolik typů jógových cvičení, že pro začátečníka je opravdu těžké vyznat se v nich. Všechny druhy populární jógy však vycházejí z klasických jógových cviků a směřují k témuž. Chcete zhubnout, zbavit se bolesti nebo si vyčistit mysl? Hledejte a určitě se v některé józe najdete.

Yin jóga

Vychází z konceptu Yin a Yang, protikladů, které se vzájemně doplňují. Jak i název napovídá, Yin je o hledání klidu, tělo a mysl se utišují a ochlazují. Yin jóga je jako stvořená pro všechny uspěchané lidi, kteří celé dny prosedí za počítačem a neustále nad něčím přemýšlí. Yin jógu by měli zvolit lidé, které trápí bolavá páteř. Když se správně cvičí, přináší člověku vyrovnanost, snižuje nervozitu a napětí a zároveň zvyšuje výdrž.

Yin jóga proti bolesti
Yin jóga je jako stvořená pro lidi v neustálém spěchu.

Power jóga

Power yoga je dynamická verze klasické jógy. Také vychází z konceptu Yin a Yang, ale je opakem Yin jógy. Hlavním cílem power jógy je posílit celé tělo i mysl, prokrvit tkáně a vnitřní orgány, zlepšit koncentraci, redukovat stres a napětí. Power jóga lahodí všem ženám, které se při klasické józe nudí a dlouhé meditace nejsou pro ně. Rychlé střídání ásan a pravidelné hluboké dýchání vám pomůže dosáhnout vysněnou postavu. Dokonalá kombinace kardia a strečinku udělá s tělem zázraky.

Hot jóga

Populární cvičení jógy je ve světě známé i pod názvem bikram jóga. Hot jóga se cvičí v místnostech, které jsou vyhřáté na přibližně 40 °C. Díky vyšší teplotě je právě tento druh jógy skvělý na redukci hmotnosti. Tělo se pořádně zapotí a tukové buňky se odbourávají rychleji. Horký vzduch způsobí, že své soustředění přenesete na dýchání a zapomenete na to, co se děje kolem vás. Cvičení v horkém prostředí však snižuje krevní tlak, proto zvažte, zda vám hot jóga více neuškodí, než pomůže.

Jóga pro každého
Správné procvičování jógových pozic s vámi udělá zázraky.

Ashtanga jóga

Ashtanga jóga patří mezi dynamičtější styly jógy. I při ní se zapotíte, ale zřejmě méně než u hot jógy. Nemusíte se však bát, dá se přizpůsobit vašim potřebám. Ashtanga jóga se někdy nazývá také vinayasa jóga. Pro tuto jógu jsou typická přísná pravidla vycházející z tradice. Cvičitelé ashtanga jógy si zakládají na dokonalé meditaci a na práci s energiemi, které se nazývají prány. Do této jógy se nepouštějte, když jste úplná začátečnice. Úvodem je trochu náročná, mohla by vás demotivovat a odradit od jakékoli jógy.

Shanti jóga

Jóga shanti má člověka dostat do stavu harmonie a má navodit vnitřní mír. Vyplývá to už z názvu, protože shanti znamená v sanskrtu mír. Tento druh jógy je k vašemu tělu jemný a nenáročný, proto je shanti jóga vhodná i pro úplné začátečníky. Pravidelné procvičování ásan podle shanti jógy uvolní napnuté tělo, utiší mysl a uklidní ducha. Pokud se vyžíváte v meditaci a rády filozofujete, najdete se právě v shanti józe.

Jóga a oblíbené místo
Najděte si oblíbené místo, které se stane vaším útočištěm.

Hatha jóga

Podobně jako shanti jóga, i hatha jóga představuje jednodušší cvičení. Soustředí se na asány, pránájámu a meditace. Záměrem hatha jógy je radikálně očistit organismus a přivést tělo a duši do psychické a fyzické harmonie. Hatha jóga dostala své jméno po dvou energiích – sluneční (ha) a měsíční (tha). Cvičitelům půjde zejména o pročištění celého těla a jeho udržení v dokonalém stavu.

Strala jóga

Tuto jógu můžeme považovat za jakýsi freestyle ve světě jógy. Na hodinách strala jógy nehraje tradiční jogínská hudba. Nečekejte žádné hluboké óm ani asány hodné cirkusových akrobatů. Strala jóga se zaměřuje na klidné pohyby, pomocí kterých se postupně propracujete na všechny náročné jógové pozice. Populární verze jógy si ve světě získala mnoha fanoušků i díky tomu, že nepreferuje filozofii a duchovno. Soustředí se zejména na fyzické a zdravotní aspekty cvičení.

Jóga a základní pozice
Z jednoduchých pozic se postupně propracujete k náročnějším.

Jóga dělá s naším tělem a myslí zázraky. Jako u všech cvičení, i zde však platí, že se musí cvičit pravidelně. Udělejte si z cvičení jógy svůj vlastní rituál. Mobily a notebooky položte daleko od sebe a odstřihněte se na chvíli od okolního světa. Necvičte jógu jen proto, že je to in. Začněte s ní proto, že to tak cítíte a uvidíte, že život začnete vnímat jinak.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Péče o tělo Zdraví

Hroší kůže na patách je out. Takto se jí zbavíte

0
Lifestyle Novinky Tipy a inspirace

5 halloweenských kostýmů pro single i páry, které můžeš očekávat na každé párty

0
Relax Zdraví

Vydejte se na procházku!

Navigácia

Magazíny