Historie módy – jak se vyvíjela podprsenka?

Podprsenka je nám oporou již velmi dlouho a mnohé z nás si bez ní neumí představit svůj den. Zamýšlela jste se někdy nad tím, jak vypadal tento kousek prádla kdysi? Dnes si na výběru podprsenky dáváme záležet a chceme se díky ní cítit sexy, i když se svlékneme. Ne vždy však měly dámy na výběr z tolika tvarů, materiálů, barev a velikostí.

Všechny cesty vedou do Říma

Již v dobách Římské říše ženy nosily podprsenky. Říkalo se jim strophium nebo mamillare. Šlo však pouze o kus látky pevně omotané kolem hrudníku, který prsa zmenšoval a zakrýval. Římané prý neměli rádi velká prsa a považovali je za směšné a neatraktivní. Měli pocit, že velká prsa jsou projevem vysokého věku, a tak si mladé slečny a ženy hrudník omotávaly kusem látky.

Korzety

V 15. století přišla změna v podobě korzetů. Až do 19. století se pomocí nich ženy snažily dosáhnout extrémně hubený pás a postavu přesýpacích hodin. V tomto období byl hitem obdařený dekolt, ale ženy kvůli kráse opravdu trpěly. Nosily na sobě těžké a pevné kovové výztuže, které připomínaly brnění. Na počátku 19. století začal jistý francouz Jean Werly vyrábět korzety na tkalcovském stavu, díky čemuž byly mnohem pohodlnější.

Zlatá dvacátá léta

Po první světové válce ženské křivky ovládl takzvaný symington – volnější podprsenka zakrývající ženské křivky. Šněrovací podprsenka tak sloužila na zahalování ženskosti. V pozdějších 20. letech se situace obrátila a tvar podprsenky zvýrazňoval přirozené tvary ženského těla. Žádné push-up efekty v tomto období ženy neznaly.

Revoluce třicátých let

Třicátá léta konečně přinesla podprsenky, které se velmi podobají těm dnešním. Neměly už zakrývat, jejich úkolem bylo prsa pozvednout a dodat jim správný tvar. Podprsenky 30. let už měly jemnou výztuž a začínaly se rozlišovat košíky A až D. V katalozích se však i nadále používalo označování velikostí S, M a L.

Jako Madonna

V 50. a 60. letech ženským křivkám vládla tzv. „bullet bra„, kterou později oživila Madonna. Byla takovým optickým klamem, který měl ženám dodat objem. Nepůsobila velmi přirozeně, protože měla trochu špičatější tvar. Troufla byste si na ni i dnes?

Téměř na ostro

Po výrazné podprsence ženy zřejmě zatoužily po pořádné změně. Koncem 60. let bylo v módě nosit podprsenku bez kostic a výztuže. Navíc se preferoval průhledný materiál, takže to vypadalo, že ženy žádnou podprsenku neměly. Pro Děti květin to v tomto období bylo jako stvořené.

Kontroverzní 70. léta

Vzpomínáte si na Rachel z Přátel a její vykukující bradavky? Možná jste si myslela, že byla stále taková vzrušená nebo jí jen byla zima. S největší pravděpodobností však nosila podprsenku, která ovládla 70. léta a díky umělým bradavkám vytvářela dráždivý vzhled. Nedávno se ji pokusila opět přivést na trh i Victoria´s Secret, ale neúspěšně. Zřejmě jsme dnes mnohem konzervativnější.

V tomto období světlo světa spatřily i první sportovní podprsenky a ženská prsa konečně při sportu získala svobodu. Vypadaly v podstatě stejně jako dnes, pouze ten výběr byl zřejmě o dost menší.

Co vládne dnes?

Devadesátá léta s sebou přinesla první push-upku. Ta sice vznikla již v 60. letech, ale oblibu si získala až o pár desetiletí později. V roce 2000 si návrháři vymysleli nalepovací podprsenky bez ramínek a zapínání, které měly prsa opticky zvětšit. Jejich výhodou je i to, že vám nevykoukne zpod šatů s odhalenými zády.

Před pár lety se moderní technologie dotkly i módy, díky čemuž vznikla podprsenka z paměťové pěny. Prsům se přizpůsobuje na základě tělesné teploty – při nižší teplotě se zmenší, při vyšší zase naopak. Ještě lepší by to bylo, kdyby se zvětšovala silou vůle, co říkáte?

Jak se zdá, i podprsenka podléhá módním trendům a mění se každou sezónu. S postupem času se však zdá, že jsme stále méně odvážné a raději experimentujeme s materiálem než tvarem. Kdoví, co bude v módě za několik let. A pokud byste náhodou chtěla slavit, 13. říjen byl prohlášen za Mezinárodní den bez podprsenky.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Architektura Interiér Novinky

Z kaple na kopci se stal stylový víkendový dům na samotě

0
Design Interiér Novinky PR články

Trendové maminky zařizují dětské pokoje v severském stylu. S Lulubee

0
Novinky Péče o tělo Zdraví

Poznejte nejnovější trendy v přírodních antiperspirantech

Navigácia

Magazíny