Industriální bydlení: Styl bohémů a rebelů

Pokud na vás působí kouzlo starých dílen, skladů či továren a sníte o loftovém bydlení, industriální styl je pro vás jako stvořený. Vyznačuje se drsnými materiály, neopracovanými detaily a kombinací dřeva a kovu. Máte na něj dost odvahy?

Všimli jste i vy přibývajících kaváren a restaurací s interiérovými prvky jako ocel, sklo, nábytek na kolečkách, vintage doplňky či cihlový obklad na stěně? Chodíte do nich rádi, protože se v nich cítíte příjemně? Pak jste určitě skrytý bohém. Právě umělci totiž v polovině 20. století objevili kouzlo městských skladových a továrních prostor, které zůstaly volné při přemístění továren do okrajových částí měst. Umělci a architekti je změnily na obytné plochy tzv. loftového stylu. To, co bylo kdysi řešením z nouze, je dnes stylovým bydlením.

Industriální styl interiér
Industriální styl vychází z minimalismu a uplatní se v něm vintage prvky. Foto: Dutchbone

Loftové bydlení u vás doma

Bydlení v loftu má svá pozitiva jako vysoké stropy či otevřený prostor bez příček. Industriální styl si však můžete přenést i k sobě domů, do klasického bytu či domu. Potřebnou atmosféru vytvoříte pomocí neopracovaných povrchů stěn, stropů či podlah. Pokud se rozhodnete například pro broušený beton, kontrast mu dodá neopracované dřevo. Velmi oblíbené jsou betonové stěrky, které můžete nechat udělat odborníkem nebo si zakoupíte barvu a potřebné nářadí v hobby marketu a pustíte se do nich sami.

Industriál miluje vintage

Industriální styl vychází z minimalismu a díky neopracovaným prvkům, surovosti a použitému kovu může na někoho působit chladně. Proto rozhodně není pro každého. Vyhýbá se dekoracím, textiliím či velkému množství nábytku. Vítány jsou naopak staré prvky, které dostávají novou roli. Dřevěné palety se s malým úsilím změní na postel nebo stylové sezení, z kovové židle z dílny dědečka se stane stylová židle k jídelnímu stolu, dřevěný sud poslouží jako stolek… Vše neatraktivní dostane druhou šanci.

Cihlová stěna
O syrovost se postarají neopracované materiály, například cihly.

Nebojte se rzi

K industriálnímu stylu patří i viditelné potrubí, kovové lampy s výraznými nýty, nábytek na kolečkách, kovové šatní skříňky a tmavé barvy. Stěny vymalujte neutrálními tóny, doporučujeme tmavě šedou barvu. Ke kovu patří i rez, nemusíte se však lekat a nosit si rezavé předměty domů, použijte raději materiál Corten, který přiznává krásu zkorodovaného kovu a využívá se v umění, designu i architektuře. Takový měnící se obraz na vaší stěně bude obdivovat každá návštěva.

Industriální styl si zamilujete jestliže:

  • máte rádi drsné a neopracované materiály,
  • líbí se vám krása surového betonu,
  • jste spíše minimalisté,
  • rádi recyklujete,
  • dáváte šanci i neatraktivním věcem a doplňkům (dřevěné palety, plechový sud, stará kovová židle, poličky do dílny, viditelná vzduchotechnika…),
  • inklinujete ke kovu, hliníku, nerezu či mědi v jakékoliv formě,
  • jste sběratelem vintage kousků.

Jak na industriální styl s minimálním rozpočtem?

Blogerka Lauren z Bless’er House připravila ve spolupráci s blogem Remodelaholic návod, jak změnit neobydlený prostor na příjemný pokoj v industriálním stylu. Potřebovala k tomu jen kovové regály do dílny, které u nás koupíte od přibližně 300 korun (můžete použít i starší očištěné) a vintage dekorace. Do polic naskládala i netypické předměty, které byste do tradiční knihovny nedali, například boty, ke kterým má speciální vztah, kapesní verzi bible jejího manžela, která ho doprovázela během vojenské mise a podobně.

Industriální styl DIY doplnky
Industriální vzhled dosáhnete díky kovovým regálům a DIY mapě. Foto: Remodelaholic

Do prostoru polic začlenila různé textury, od kovu po papír, květiny, surové dřevo či pletený květináč. Čím více přírodních prvků, tím lépe. Jednotlivé objekty navrstvila tak, že položila vedle sebe doplňky, které se navzájem velikostně liší. Všimněte si, že je sdružovala po trojicích (ventilátor-knihy-květ, boty-rám-knihy) a snažila se o symetrii. Některé dekorace mají nejen svou sentimentální hodnotu, ale i funkci – například kufr po babičce slouží k odkládání fotografií. Na stěnu nakonec umístila výrazný prvek – vintage mapu, která zobrazuje telegrafní spojení v roce 1855. Poster koupila přes internet a jednoduše k němu připevnila dvě dřevěné lišty shora a zdola. Co říkáte na takový DIY pokoj v industriálním duchu?

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Péče o tělo Zdraví

Celulitida na stehnech? Tak to tedy ne!

0
Lifestyle Novinky Relax Tipy a inspirace Zdraví

Antistresové omalovánky – relax pro dospělé

0
Novinky Rozhovory Sport Zdraví

Lucia Debnárová: Už mě nebaví mužům vysvětlovat, že sportovní přetláčení je jiné, než to v rámci zábavy u piva