Je pravidelní pití kávy přínosné, nebo si jím pouze škodíme?

Hodně z nás si neumí představit svůj den bez tohoto životabudiče. Jaké benefity a rizika se sebou přináší každodenní pití kávy? Káva má více pozitivních než negativních účinků. Pokud to s ní nepřeháníte a pijete denní doporučené množství, bude vašemu zdraví pouze prospěšná.

Výhody

Zlepšení fyzického výkonu

Fakt, že káva zlepšuje fyzický výkon je o ní nejznámější. Jeden šálek kávy dokáže dodat vašemu tělu velký objem energie. Netřeba si však kompenzovat nedostatek spánku pouze zvýšením příjmu kávy. Spánek je pro lidské tělo nezbytný.

Pomáhá při hubnutí

Káva vám může pomoci při hubnutí. Pravidelné pití kávy zrychluje metabolismus. To ale neznamená, že budete během diety pít pouze kávu. Obsahuje magnézium a draslík, které pomáhají tělu používat inzulín. Kofein rovněž podporuje rychlejší rozklad tukových buněk.

Cvičení a káva
Káva poslouží jako palivo při cvičení.

Snižuje riziko rakoviny

Mnohé studie prokázaly, že káva je jedním z největších zdrojů antioxidantů a slouží jako prevence vůči více typům rakoviny. Vědci zjistili, že starší lidé, kteří vypili během dne okolo 4 šálků kávy, měli menší výskyt rakoviny kůže, prostaty a děložního čípku.

Kávou proti cukrovce

Pravidelné a dlouhodobé pití kávy snižuje riziko vzniku cukrovky. Pokud si dáte minimálně 1 šálek kávy denně po dobu 5 let, riziko se sníží až o 11%. V případě, že vaše káva je více cukr než káva, to samozřejmě neplatí. Snažte se omezit množství cukru a různých sladkých sirupů, které si přidáváte do vaší kávy.

Cukr
Dobrá káva má svou jedinečnou chuť i bez cukru.

Pitím kávy ke štěstí

Ne náhodou se říká: „Dej si kávu, bude ti lépe.“. Je dokázáno, že kofein podporuje hormony štěstí. Kromě toho, káva snižuje riziko sebevraždy a pomáhá bojovat s depresí.

Hormon štestí
Pití kávy vám zlepší náladu.

Bojuje s chorobami

Káva snižuje riziko mrtvice a obecně snižuje šanci předčasné smrti až o 25%. Eliminuje i šanci na Parkinsonovu chorobu, protože kofein aktivuje tu část mozku, která bývá postižena Parkinsonovou chorobou. Pravidelným pitím kávy můžete bojovat i proti Alzheimerově chorobě a demenci.

Nevýhody

I káva vás může zabít

Toto tvrzení je trochu přehnané, ale ano, i káva vás může zabít. Pokud vypijete 80 – 100 šálků během krátkého sezení. Pokud příjem kávy omezíte na maximálně 8 šálků za den, nic špatného vám nehrozí.

Pozor na nekvalitní kávu

Nekvalitní káva může být toxická. Může způsobit mdlost, bolesti hlavy a celkový špatný pocit. Pouze jedno špatně zpracované kávové zrnko dokáže udělat z vaší kávy toxickou. Doporučuje se investovat do kvalitní kávy, při které vám nehrozí, že bude toxická. Nekvalitní káva se dá rozeznat chutí. Pokud chutná káva jinak než obvykle, je možné, že se jedná o špatně zpracované zrna.

Kávová zrna
Kvalitně zpracovaná kávová zrna jsou základem dobré a zdravé kávy.

Způsobuje nespavost

Pití kávy před spaním se nedoporučuje. Kofein může způsobovat nespavost. Doporučené množství kávy je kolem 400 miligramů, což zhruba pokryje 4 šálky kávy. Pokud je vaše tělo citlivé na kofein, doporučuje se zmenšit jeho příjem zejména v pozdějších hodinách. Každý organismus dokáže zpracovat rozlišné množství kofeinu, a proto ho třeba přizpůsobit vašim potřebám.

Pokud máte vysoký cholesterol, zvolte filtrovanou kávu

Kávová zrna obsahují ingredience, které zvyšují LDL cholesterol levely. Filtrované káva odbourává tyto ingredience. Takže pokud máte problém s vysokým cholesterolem, dejte si místo espressa a turecké kávy filtrovanou kávu.

Filtrovaná káva
Filtr na kávě zabrání látkám způsobujícím vysoký cholesterol průnik do kávy.

Pokud si dáte 1 až 6 šálků během jednoho dne, káva bude pro vaše tělo prospěšná. Pití kávy by se měly vyhýbat těhotné ženy, děti a lidé trpící poruchou spánku. Ve všech ostatních případech je káva pro tělo přínosem.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Móda Trendy

Jak vybrat sluneční brýle pro vaši tvář

0
Design Interiér Novinky

7 tipů pro ložnici snů

0
Novinky Relax Zdraví

5 věcí, které pomohou vašemu mozku zbavit se stresu

Navigácia

Magazíny