Megaformer – fitness metoda, jíž propadl Hollywood

Hvězda sociálních sítí Kim Kardashian, bývalá první dáma Spojených států Michelle Obama, dýdžej a producent Calvin Harris či Alessandra Ambrosio, tvář značky Victoria Secret. To je jen zlomek známých osobností, které vyzkoušely fitness metodu na posilování těla s názvem megaformer. Toto cvičení dokazuje, že efektivitu tréninku lze stále posouvat dále.

Netradičnímu stroji, který je základem nové metody cvičení, vdechl život hollywoodský fitness trenér Sebastien Lagree. Jeho cílem bylo spojit účinky populárního cvičení Pilates s precizností bodybuildingu.

„Při vývoji tohoto přístroje jsem experimentoval s mixem statického a variabilního napětí. Je to něco podobného jako při jízdě autem, kde máte k dispozici naftu, benzín nebo elektřinu. Pokud budete přemýšlet nad jinou alternativou, jak zprovoznit auto, můžete získat čistou energii. Právě na takovém principu funguje megaformer,“ říká slavný fitness trenér.

Cvičení megaformer
Megaformer spojuje přednosti Pilates i bodybuildingu. foto SLT NYC

Cvičení s vysokou intenzitou zátěže

Stroj původně vznikl již v roce 2005 po dvouletém úsilí Sebastiena a jeho technického týmu. Oficiálně ho však představili až v roce 2010. „Potřeboval jsem vytvořit zařízení, které člověku poskytne stejný efekt, jako například zvedání činek a běhání, ale zároveň ho vycizeluje a vytvaruje aniž ho úplně složí“ vysvětluje.

Cvičení s megaformerem v sobě spojuje pět základních prvků – kardio, posilování, vytrvalostní trénink, formování a flexibilitu. To vše v rámci cvičení trvajícího přibližně hodinu. Přístroj byl zkonstruován tak, aby vytvářel maximálně efektivní zatížení v kombinaci s takovými druhy a rozsahy pohybů, které při dodržení stanoveného tempa a délky tréninku pomáhají dosáhnout vysokou intenzitu cvičení, vedoucího k požadovaným tělesným změnám.

Zaměřený na pomalá svalová vlákna

Pružinový odpor zařízení lze nastavit podle potřeb konkrétní cvičící osoby. Takto lze dosáhnout pomalé, ale velmi efektivní pohyby, které aktivizují takzvaná pomalá svalová vlákna. Ta sice na podněty reagují pomaleji, zároveň se však mnohem později unaví a zvyšují kyslíkovou kapacitu svalstva, takže jsou ideální na vytrvalostní činnost. Na rozdíl od rychlých vláken nezpůsobují ani růst svalové hmoty, ale výborně spalují tuky. To je právě důvod, proč je megaformer takovým vyhledávaným cvičením.

Fitness trénink megaformer
Cvičení s megaformerom netrvá ani hodinu, ale zapotíte se však pořádně. foto SLT NYC

Zacvičte si lžíci či kolečko

Jedno cvičení trvá přibližně hodinu a člověk v rámci něj pracuje zejména s váhou vlastního těla. Prvních 40 minut sestává z různých zahřívacích pohybů, které vás zabaví již svými netypickými názvy, jako „catfish“ (sumec), „spoon“ (lžíce) či „wheelbarrow“ (kolečko). Dalších 20 minut tvoří cvičení zaměřené na posílení spodní a horní části těla. I pro ty si trenéři vymysleli podivná pojmenování. Je zde například „skater“, „spider Lunge“ (pavoučí výpad) či „mega donkey“ (velký osel). Každý výpad musí přitom trvat minimálně čtyři sekundy.

Svaly, o kterých jste dosud netušili

Zařízení je kombinací pružin, kladek a popruhů, takže spíše připomíná jakési středověké mučící zařízení než fitness stroj. Během tréninku se také vydatně zapotíte. Změny cviků probíhají velmi rychle, takže během celého cvičení se prakticky nezastavíte. Postupně je dokonce možné zesilovat i intenzitu jednotlivých cviků, zvedat ruce do vzduchu, abyste procvičili svou rovnováhu, přidat pohyby navíc nebo prodloužit jejich trvání. Díky tomu spálíte ještě více kalorií.

Odborníci na tuto fitness metodu řadí absolvovat tréninky alespoň dva až třikrát týdně, aby přinesla požadované výsledky. Je však stejně důležité dopřát si mezi jednotlivými tréninky dostatek odpočinku. Po cvičení se totiž dostaví dokonalé uvolnění. Takový vytrvalostní trénink je totiž dobrý nejen pro samotné tělo, ale i na uvolnění mysli. Navíc vám vypracuje svaly, o kterých jste ani netušili, že je máte.

Zařízení megaformer
Jednotlivé pohyby jsou táhlé, musí trvat minimálně čtyři sekundy, zároveň se však rychle střídají, takže rovnoměrně zatěžujete všechny tělové partie. foto SLT NYC

Velký hollywoodský fitnes příběh

Zajímavé je, že autor megaformera, Sebastien Lagree, chtěl být původně hercem. Osobním trenérem, jak to již v Městě andělů bývá, se stal z čistě pragmatických důvodů – z něčeho přece musel platit své účty. „V té době jsem byl přesvědčen, že být osobním trenérem je ještě horší než prodávat auta. Úspěch megaformera však nebyl součástí mého plánu, k úspěchu mě přivedla šťastná náhoda. Byly totiž časy, kdy jsem netrénoval téměř rok. Musím se přiznat, že ve skutečnosti jsem velmi líný člověk,“ prozrazuje Sebastien.

Lagree však není Američan. Narodil se ve Francii a vyrůstal na farmě, která byla vzdálena asi hodinu cesty do Paříže. Začal cvičit už jako teenager v době, kdy si uvědomil, že videohry mu nijak nepřidávají na atraktivitě. Spíše naopak. Podle vlastních slov trpěl v dětství nadváhou. Když se jeho rodiče rozvedli, přestěhoval se s matkou do Oregonu. Zde velmi rychle propadl kultu fitness a trávil až 40 hodin týdně zvedáním závaží, cvičením aerobiku a plaváním.“ Ve dvaceti se fitnes stalo mým náboženstvím a centrum mým chrámem, kam jsem se chodil modlit třikrát týdně,“ přidává zajímavosti ze svého života.

Po obrovských úspěších, ztrátě práce ve známém fitness studiu a založení vlastního fitness centra se Lagree zaměřil na zefektivnění metody Pilates. „Bylo to jako hrát si s dřevěným kolem. Jak byste ho mohli udělat něčím ještě zajímavějším? “

Úspěch megaformera mu však zdaleka nestačí, rozhodl se pracovat na jeho vylepšení. Nový prototyp má robotická ramena a držadla ovládaná elektronicky. Zahloubal se také do vývoje fitness oblečení se senzory, které rozsvítí a zabzučí, když nositel udělá špatný pohyb nebo má nesprávné držení těla při jednotlivých cvicích. Technologie kráčí dopředu, tak proč ne spolu s fitness metodami? 🙂

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Móda Novinky Trendy

To nejkrásnější z Barcelona Bridal Fashion Week

0
Móda Novinky Trendy

Top trendy svatební sezóny 2018

0
Péče o tělo Zdraví

Bělení zubů po domácku – ano nebo ne