Z kaple na kopci se stal stylový víkendový dům na samotě

Během let dřiny a odříkání se z rozpadlé kaple stal nádherný víkendový domek uprostřed anglického venkova, kde jedinými sousedy jsou pasoucí se ovce a přírodní živly. Architektům se podařilo vdechnout sakrální budově nový život a navrhnout interiér, který okouzlí krásou a kombinací severského minimalismu a rustikálních detailů.

V Nord Pennines, v jedné z nejkrásnějších oblastí anglického venkova, tvořené vřesovišti a rašeliništi, se nedaleko městečka Forest-in-Teesdale nachází metodistická kaple. Její nový majitelé jí předělali na víkendový dům pro 7 osob. Kdysi sloužila i jako nedělní škola. Rekonstrukci navrhli oceňovaní švýcarští architekti z Evolution Design a za přestavbu kaple se dočkali několika cen – 2. místo v A’Design Award & Competition, cena za Nejlepší interiérový design soukromé rezidence v soutěži UK Property Awards a cena za Nejlepší přeměnu vyhlášená The Daily Telegraph Homebuilding & Renovating Awards.

Dům na samotě z kaple na kopci

Anglický venkov

Rudé doplnky v anglickém stylu

Architekt Stefan Camenzind z ateliéru Evolution Design koupil dům před více než 10 lety společně se svým švagrem, producentem a novinářem Robem Broombym. Rekonstrukce a sanační práce však neprobíhaly tak hladce, jak si zpočátku představovali. Finanční zdroje se rychle spotřebovaly a majitelé jistou dobu jezdili kapli jen kontrolovat dvakrát do roka. Častější návštěvy jim neumožnila velká vzdálenost od jejich domovů.

Interiér bývalé kaple

Stylový obývací pokoj s kuchyní

Klid anglického venkova

Kaple byla po letech chátrání v havarijním stavu. Oblast, ve které se nachází, je navíc pravidelně vystavována silnému větru a dešti, které se podepsaly na špatném stavu střechy. První věcí, kterou museli noví majitelé udělat, byla oprava zničené střechy, oken a dveří, aby se zabránilo dalším škodám. Dalším úkolem bylo vyřešení inženýrských sítí a instalace čističky odpadních vod.

Jídelní část

Prostřený jídelní stůl

Detail na pracovní desku v kuchyni

Nové mezipatro, které architekti navrhli, umožnilo umístit tři ložnice v patře a navrhnout kuchyň s jídelnou, obývací pokoj, koupelnu a čtvrtou ložnici v přízemí. V původní sakristii vznikla kuchyň s jídelnou. Jak řekl designér Paul King, který se podílel na rekonstrukci, při návrhu se snažil zachovat historické detaily a podstatu kaple. Klenutá okna z 19. století v gotickém stylu prošla renovací a dostala nové červené okenice, které dodaly stavbě jedinečný styl. Použité materiály zohledňují charakter budovy a rázovitost okolní krajiny. Původní, již nepoužitelné trámy nahradili tesaři novými, stejně se dočkaly renovace i kamenné stěny.

Obývací část s nábytkem IKEA

Pohled na mezipatro

Luxusní víkendový dům

Interiér v moderním stylu vhodně doplňuje historický charakter kaple. Velkou pozornost designéři věnovali výběru dekorativních obkladů. Zástěnu za kuchyňskou linkou v tradičním venkovském stylu tvoří obklady z bílého obkladu, známé jako metro tiles. Zadní stěna je zase pokryta stylovým černo-bílým obkladem. K útulné atmosféře přispívají i oboustranná americká pec uprostřed obývací místnosti, piano i původní dřevěný nábytek. V interiéru najdeme i pop-artový obraz, inspirovaný komiksy Roye Lichtensteina. Stěna jedné z ložnic má namísto čela postele zase trendový dřevěný obklad.

Pohled do ložnice

Ložnice na přízemí

Jedna z koupelen

Vana v anglickém stylu

Prostor se nese v jednoduchém severském stylu, i s nábytkem IKEA, v kombinaci s rustikálními detaily. Pokud jste se do tohoto stylu bydlení či příběhu víkendového domku zamilovali, určitě vás potěší fakt, že si ho na pár dní můžete pronajmout i vy. Majitelé se pronájmem domku rozhodli částečně pokrýt vysoké náklady na rekonstrukci, které představovaly přibližně 300 tisíc eur, jedna noc v něm stojí více než 5 tisíc korun.

Průbeh rekonstrukce

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Péče o tělo

Jak dosáhnout bezchybnou pedikúru?

0
Sport Zdraví

10-minutové posilování pro ženy

0
Novinky Strava Zdraví

Velké snídaňové dilema: co ano a co ne?

Navigácia

Magazíny