Znáte pravidla severských interiérů?

Pravidla severských interiérů jsou jednoduchá a může se v nich najít každý. Severské národy jsou mistry minimalismu a funkčnosti a zároveň umí kombinovat nové se starým a vytvářet tzv. mix & match. A i když každý ze skandinávských národů vnáší do zařizování něco vlastního, tato pravidla severského stylu je spojují.

Bílá a spol.

Dominantní barvou skandinávského stylu je bílá, která může mít svou teplejší i studenější polohu. Severské národy si jí v interiéru kompenzují nedostatek denního světla. Bílá stěna podtrhne čisté linie nábytkových solitérů a stane se neutrálním podkladem pro doplňky na stěně. Bílou barvu často doplňuje šedá či černá stěna a pastelové odstíny růžové nebo zelené na doplňcích.

Interiér v severském stylu
Velkou výhodou severského stylu je, že je vhodný do jakéhokoli prostoru. Foto: House Doctor

Vzdušnost jako protipól k severským nocím

Prostory bez zbytečných příček umožní interiéru dýchat a vy se v nich nebudete cítit stísněně. Vzdušné prostory si Skandinávci zamilovali právě pro to, aby jim pomohly překonat dlouhé polární dny a noci. V severských zemích jsou oblíbené i loftové prostory či vysoké stropy, které dají vyniknout krásným svítidlům. Velkou výhodou severského stylu je, že je vhodný do jakéhokoli prostoru – od malého jednopokojového bytu v paneláku až po luxusní rezidenční vily.

Dřevo v hlavní roli

Přírodní materiály jsou v interiérech v nordickém stylu „must-have“. Seversky laděné světlé a šedé odstíny dřevěných podlah se svou jemnou kresbou si dobře rozumí s minimalistickými interiéry. Na světlém neutrálním základě pěkně vyniknou různé malé kusové koberce či kožešiny. Takové barvy místnost zároveň opticky zvětší. Poctivé dřevo najdeme i ve formě nábytku jako komody na nožičkách, masivního jídelního stolu či židlí.

Vzory, které rozbijí nudu

Neodmyslitelnou součástí skandinávského stylu jsou vzory – proužky, geometrické vzory, motivy květin, stromů a zvířat. Své místo zde však najdou i folklorní motivy, které nejčastěji do interiérů zakomponovávají Norové. Pravidlo zní –  použijte maximálně dvě dominantní barvy! Vzory u  severského stylu nemusí být jen jemné. Například výrazný grafický potisk divokých máků proslavila finské Marimekko po celém světě.

Příruční stolek v severském dizajnu
Příruční stolek a košík na deky v jednom – dekorace jsou i praktické. Foto: Ferm Living

Severský mix & match

Skandinávci milují zrcátka, které jejich domovy ještě více prosvětlí. Typickými dekoračními prvky jsou dřevěná písmena, větvičky a větvičky naaranžované ve váze či živé květiny na zemi nebo na parapetech oken bez záclon a závěsů. Na sedačkách nechybí množství polštářků či pravá kožešina. Pocit útulnosti dodají lampy, svícny a prvky ze skla. Bytové doplňky mají většinou dvojí využití, talíře, skleničky a dřevěná prkénka na krájení neslouží pouze ke stolování, ale i na dekoraci. Navíc, Skandinávci umí ukázkově kombinovat zděděné vintage kousky s novými designovými kousky.

Stěny nezůstávají nahé

Stěny interiéru zařízeném v severském stylu rozhodně nezůstávají „nahé“. Nechybí na nich obrazy, fotografie, případně vtipná hesla a motivační citáty v jednoduchých rámech v bílé a černé barvě, případně v rámečcích ze dřeva. Na mnoha obrázcích ze švédských interiérů jste si určitě všimli minimalistických kovových polic. Jde o geniální policový systém String, který způsobil v roce 1949 revoluci proto, že byl jedním z prvních nábytků balených na plocho. Univerzální systém lze použít jako poličku na knihy, hračky, nádobí či květiny…

Interiér v skandinávském dizajnu
Severský styl nenechává stěny nahé. Foto: String

Každodenní dávka hygge

Velkým zdrojem inspirace pro skandinávské interiéry je příroda. Přírodní materiály jako dřevo, kámen, ovčí kožešina, kravská kůže, vlněné deky, sklo, proutí či přírodní tkaniny působí hřejivě a příjemně. Vytvářejí v interiéru „útulno“, které je základem pro dánské hygge – styl života, kterému bychom se od Dánů měli trošku přiučit i my.

Ikonické kousky

Když se řekne severský styl, každý si hned představí švédský obchodní řetězec Ikea. Pravda je však taková, že v interiérech samotných Seveřanů byste produkty této firmy hledali spíše nenápadně zakomponované. V jejich domovech najdete ikonocké kousky jako vázy a jídelní soupravy littala, ložní prádlo Marimekko, křesla od Arneho Jacobsena, světla Louis Poulsen, police String či doplňky od Ferm Living, Muut, HAY… Seznam severských ikon je dlouhý, napište nám do komentáře, které jste si oblíbili vy!

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Strava Zdraví

Cukr náš každodenní

0
Novinky Péče o tělo Zdraví

Poznejte alternativy pro zdravější a ekologickou menstruaci

0
Novinky Strava Zdraví

Jsou chia semínka skutečný zázrak?

Navigácia

Magazíny