Smoothie nebo milkshake? To je otázka

Jsou osvěžující, chutné, barevné, a proto patří mezi povinnou výbavu každého léta. Nejsou však stejně zdravé a stejně nízkokalorické. Který z nich můžete pít bez obav?

Plavba do minulosti

Za objevení smoothie nápoje vděčíme muži (Stephen Kuhnau), který trpěl cukrovkou a alergiemi na potraviny. Potřeboval, aby jídlo, které zkonzumuje, nezpůsobilo v jeho organismu neplechu a najednou dostal nápad. Rozhodl se mixovat potraviny tak, jak mu vyhovují a kromě toho, že pomohl svému zdraví, pomohl i své peněžence. Otevřel si zdravý obchod, který nazval energetické nápoje. Lákavější název, smoothie, mu až později dala jistá americká firma. To vše se dělo kolem roku 1960. Je rok 2016 a my žasneme nad smoothie makery. Není se co divit, ještě donedávna jsme obdivovali chladničky a mixéry. 🙂

Žena připravuje smoothie
Co si nahážete do smoothie makeru, to si i vypijete. 🙂

Smoothie – ovocný koktejl

Zda si umíte připravit správný smoothie nápoj, se dá snadno zkontrolovat podle jeho konzistence. Už samotný anglický výraz „smooth“, který znamená hladký, jemný, prozrazuje jeho podobu. Nemá to být džus ani voda, jeho správná konzistence je kašovitá, hustá, krémová a nutričně vyvážená. Tento nápoj umí být natolik zdravý a sytý, že vám poslouží jako perfektní snídaně. No zatímco standardní snídaně se hodiny ve vašem těle zpracovávají, živiny ze smoothie se vstřebávají velmi rychle a dokonce dosáhnete efekt 2 v 1, protože si zajistíte i přísun pitného režimu.

borůvkové smoothie
Smoothie je typické svou krémovou konzistencí.

Člověk je tvor vynalézavý…

… a proto vymyslel tolik variací smoothie, že se to nedá ani popsat. Velmi podstatný je základ, do kterého budete vhazovat ovoce. Můžete zvolit klasickou cestu – čistá voda nebo zvolit cestu netradičnější, ale výživnější, a to různé druhy rostlinných mlék (sójové, mandlové, rýžové), kokosovou či březovou vodu, jogurty či dokonce bílý čaj. Následně si zvolíte ovoce nebo i zeleninu a různé zelené listy a třetí, velmi podstatnou částí, kterou zapomínáme doplňovat i v běžné stravě, nejen při tomto druhu nápojů, jsou tuky. Ty zdravé. Ne všechny vitamíny z ovoce či ze zeleniny se totiž dokáží uvolnit bez pomoci tuků a studovat se vám celé encyklopedie zřejmě nechce. Přidávejte proto do každého smoothie semínka (chia, slunečnicová), ořechy (mandle, vlašské), pár kapek olejů lisovaných za studena (olivový, kokosový) nebo avokádo. Zvýrazníte si chuť nápoje a obdarujete se velkou sprškou vitamínů.

Zelené smoothie
Zelená jablka, špenát, avokádo? Zelené smoothie je skvělý hubnoucí detox!

Není smoothie jako smoothie

Mnozí si odšťavní ovoce v odšťavňovači a mají pocit, že pijí smoothie. Podstata smoothie makeru je vytáhnout z ovoce více než šťávu, včetně slupky, která obsahuje nejvíce vlákniny. Dále je podstatný výběr kvalitního ovoce a nápoj pijte ze sklenic vždy čerstvý. Připravit si ho do zásoby či pít ho během celého dne nemá význam, protože nápoj ztrácí každou „odleželou“ hodinu na hodnotě. Kyslík a jiné faktory způsobí, že vitaminy se degradují.

Správné skladování smoothie
Skleněné nádoby jsou nejen ekologičtější, ale i zdravější. Smoothie nikdy nepijte z PET obalů.

Milkshake – mléčný koktejl

Smoothie je výživný. Milkshake je pouze chutný. Smoothie je zdravý. Milkshake je dost kalorický. Při smoothie je základní ingrediencí ovoce/zelenina, přičemž mléko může být použito, ale nemusí. Při milkshake tvoří mléko stavební kámen tohoto nápoje a ovocem se jen ochucuje. Ve zkratce: milkshake je pamlsek, který byste si měli dopřát jen občas, ale smoothie se klidně může stát běžnou součástí vašich dnů.

Náš tip:

  1. 150 g malin
  2. 2 zralé banány
  3. 200 ml kokosového mléka

Mňam. Mňam. Mňam.

Malinove smoothie
Vyzkoušejte náš tip. Fičíme na něm celé léto. 🙂
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Péče o tělo

Jak dosáhnout bezchybnou pedikúru?

0
Móda Novinky Trendy

Inspirace outfitů na letní festivaly

0
Nezařazené

Sezónní recepty na září

Navigácia

Magazíny