Stává se vám někdy, že když si večer lehnete do postele, v hlavě se vám začnou vynořovat myšlenky rychlostí blesku? Hodně práce, stres, různé úkoly, které vás čekají a na které jste nuceni myslet, způsobují, že mozek je v jednom kole. Stejně, jako je třeba pečovat o tělo, je třeba se věnovat i vaší mysli. Pokud necháte mozek neustále pracovat a vystavujete ho dlouhodobému stresu, v podstatě ho trápíte. Přinášíme vám 5 základních tipů, které vám pomohou snížit stres.
Meditace
Meditace je pro mozek nesmírně prospěšná. Je vědecky prokázáno, že snižuje stres, zlepšuje soustředění a pozornost, podporuje duševní sílu, odolnost či emocionální inteligenci. Nejdůležitější však je, že váš mozek si během ní odpočine. Už 5 minut meditace vás restartuje a budete se cítit lépe. Můžete ji vyzkoušet večer před spaním nebo kdykoliv během dne.
Jak na to? Sedněte si, zavřete oči a soustřeďte se na přirozené dýchání. Vnímejte, jak vzduch při nádechu a výdechu prochází vašimi nosními dírkami. 5 minut takového soustředění vás spojí s vaším já a mozek si odpočine od okolního světa.
Pohyb
Cvičení je další skvělý způsob, kterým donutíte mozek odpočinout si, ať chce či nechce. Během provádění pohybu se totiž soustředíte na něj a nedokážete myslet na problémy nebo úkoly, které vás čekají. Takže si můžete být jisti, že po půl hodině běhu či hodině v posilovně z vás opadne stres. Díky pohybu se mozek lépe prokrvuje a zásobuje kyslíkem a po cvičení se mnohem lépe soustředíte na práci. Ve studii provedené na Univerzitě Britské Kolumbie vědci dokonce zjistili, že pravidelné aerobní cvičení posiluje oblast mozku odpovědnou za paměť a učení. Takže neváhejte a začleňte pravidelné cvičení do svého životního stylu, mozek se vám za to odvděčí.
Spánek
Každý člověk je individuální a každému vyhovuje jiná délka spánku na to, aby se cítil přiměřeně odpočinutý. Obecně se pohybuje od 6 do 10 hodin. Pokud si člověk neodpočine, opravdu tím potrápí mozek, protože se nestihne zregenerovat. Vše, co jsme zažili přes den, naše vzpomínky, emoce a informace, se během spánku v mozku uklidí a udělá se prostor pro nové. Nejde jen o všeobecně známý fakt, potvrdili ho i vědci z Centra pro spánek a vědomí ve Wisconsinu. Další výzkumy naznačují, že během spánku se z mozku odstraňuje tzv. nervový odpad. Spánek zabírá třetinu našeho života a je přítomen u všech živočišných druhů. Jde o zásadní chování a už částečná ztráta má negativní dopad na naše vědomí, náladu a zdraví. Proto ho nepodceňujte a dopřejte si kvalitní a dostatečně dlouhý odpočinek.
Strava
Správná výživa také pomáhá mozku, aby se netrápil. Pro dobré fungování mimo jiné potřebuje:
- Omega-3 mastné kyseliny – najdete je v rybách (losos, pstruh, sleď, makrela), ořeších, semenech, ovesných vločkách či olivovém oleji. Pro dostatečný přísun pro mozek stačí do jídelníčku zařadit dvakrát týdně rybu a občas ořechy.
- Antioxidanty – potraviny obsahující antioxidanty jsou hlavně zelenina a ovoce. Zmíníme například borůvky, maliny, jahody, špenát, brokolici a kapustu. Důležitým antioxidantem pro mozek je vitamin E, nachází se v zelené listové zelenině, celozrnných produktech, ořeších či vajíčkách.
- Vitamíny – z vitaminů zmíníme velmi důležitý vitamin B, protože má příznivý vliv na nervové funkce v mozku. Najdete ho například v mase, mléce, luštěninách a ořeších.
- Minerály – důležitý hořčík se nachází v banánech, špenátu, sójových bobech či tuňákovi. Nejvíce hořčíku obsahuje pohanková mouka, ovesné otruby a piniová semínka. Zinek zas najdete v zelenině a luštěninách. Prospěšné je i občasné pití minerálních vod, hlavně když potřebujete v krátkém čase doplnit minerály.
Relax a smích
Vzpomínáte si, kdy jste se naposledy s chutí zasmáli či dobře pobavili? To jsou záležitosti, které váš mozek doslova zbožňuje. Smích má obecně pozitivní dopad na zdraví. Vědci z Marylandské univerzity přišli na to, že smích zlepšuje imunitu, protože zvyšuje tvorbu určitých protilátek, které posilují imunitní systém. Má dobrý vliv i na spánek, trávení a funkci krevního systému, což snižuje riziko infarktu. Nejen smích, ale relax obecně mozku pomáhá. Je důležité začlenit do svého denního režimu aktivity, které děláte rádi a baví vás, ať je to posezení s kamarády, procházky v přírodě nebo dobrý film v kině.