Jste šťastní a spokojení? Možná žijete podle hygge

Slýcháte i vy v poslední době ze všech stran zvláštně znějící slovo hygge? Ve zkratce jde o styl života, díky kterému jsou Dánové považováni za nejšťastnější národ na světě. K tomu, abyste se tak začali cítit i vy, nepotřebujete balík plný peněz ani garáž se zaparkovanými luxusními auty. Podstatné je být, ne mít. Čtěte a možná zjistíte, že vlastně hygge již žijete.

Na překlad tohoto slova neexistuje dokonalý český pojem, ale nejvíce se mu přibližuje něco jako „útulnost“ či „spokojenost“. Hygge se však nepřekládá, hygge se žije. Možná budete mít pocit, že je to úplně normální život, který jste žili dosud. Milující rodina, blízcí přátelé, společné trávení času a žádný stres. Pro seveřany je to však způsob života, na který nedají dopustit a vše, co dělají, se snaží dělat hygge.

Hygge a přátelství
Hygge je také o trávení času s přáteli.

Vše začíná výchovou

Dánové velmi dobře vědí, že osobnost se formuje už v dětství. Proto se svými dětmi tráví co nejvíce času. Hrají si s nimi, dovolí jim pomáhat v kuchyni, chodí spolu na výlety a hodně si povídají. Dánské děti jsou od malička vedeny k empatii a zajímají se o druhé. Řídí se mušketýrským heslem „Všichni za jednoho, jeden za všechny“ a vědí, že jako tým mají větší šance na úspěch. A když to náhodou nedopadne podle jejich představ, stále mají jeden druhého.

Hygge a děti
Dánové vědí, že vše se začíná už výchovou dětí.

Radost z maličkostí

Nečekejte v životě na velké momenty, které trvají pouze chvíli. Naučte se těšit z maličkostí, které nám přináší každodenní život. První jarní slunce, podvečerní zpěv ptáčků, večeře s blízkými, nová kniha … Hygge se soustředí na přítomnost a na momenty, které právě prožíváme. Pomáhá nám prožít každou chvíli života naplno a všímat si i těch nejmenších záblesků štěstí. Protože když se nakonec tyto maličkosti spojí do celku, uvědomíte si, že jste vlastně docela šťastný člověk.

Chvilka pro sebe

A klidně i dvě, tři, čtyři. Po příchodu z práce se naučte nemyslet na horu nedokončené práce. Možná vám bude chvíli trvat, než dokážete pracovní starosti nechat za dveřmi domu. Po čase však zjistíte, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí. Najděte si doma oblíbené místo a začtěte se do knihy, kterou jste dlouho odkládali. Nebo si nalijte sklenici vína a jen tak koukejte na oheň praskající v krbu.

Hygge a vaše chvilka
Hygge můžete prožívat i při šálku čaje a dobré knize.

O víkendech se dlouho válejte v posteli a dopřejte si dlouhé rodinné snídaně, nepořádek vám přece neuteče. Takto to dělají Dánové a již několik let i navzdory vysokým daním kralují žebříčku nejšťastnějších lidí na světě.

Zázrak rituálů

Nebojte se, nemáme na mysli žádné obětní rituály. V duchu hygge jde o činnosti, které opakujeme den co den a které v nás vyvolávají pocit spokojenosti a nefalšovaného štěstí. Seveřané za hygge rituály považují například procházku se psem, společné snídaně nebo zapálení ohně v krbu. Z obyčejných věcí si vytvořili rodinné tradice, díky kterým žijí každý okamžik naplno.

Hygge a tradice
Hygge se může ukrývat ve všech tradicích a rituálech – i v procházce se psem.

Klid v duši

Žít hygge nevyžaduje žádné speciální dovednosti či talent. Je to spíš o psychice a o tom, že dokážete vypnout a oprostit se od stresu. Obklopte se dobrými lidmi a najděte si činnosti, při kterých se vám to podaří. Nečekejte, že to půjde ze dne na den, tak dobrý není nikdo. Hlavně se za ničím nežeňte a nepokoušejte se najít klid násilím. Dělejte však vše pro to, aby si klid našel vás. A nezapomínejte, že na hygge máte celý život.

I o tomto je hygge

  • O teple domova, rodině a přátelích.
  • O svíčkách, které vytvářejí útulnou atmosféru.
  • O hudbě, kterou milujete.
  • O oblíbených činnostech, které si užíváte naplno.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Sport Zdraví

Jak docílit vypracované břicho

0
Novinky Relax Zdraví

5 věcí, které pomohou vašemu mozku zbavit se stresu

0
Móda Módní seriál Novinky

Základy šatníku – džíny

Navigácia

Magazíny