Fotografka Natália o práci s fashion blogerkami a životě za objektivem

Trnavčanka žijící v Bratislavě vystudovala masmediální komunikaci a absolvovala i semestr reklamní fotografie na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Její vášní, láskou, ale i chlebem je focení. Naše první setkání probíhalo v kavárně a bylo nesmírně příjemné. S mladou fotografkou se velmi rychle skamarádíte, protože z ní vyzařuje skromnost a pokora. To jsou vlastnosti, které při focení oceníte, protože navodí nenucenou a přirozenou atmosféru a vy si kromě kvalitních záběrů odnesete i radostné okamžiky z pěkného dne. Naše druhé setkání probíhalo na celodenním produktovém focení kabelek. Naty měla vše pěkně zorganizované a výsledky stojí za to. Tak jsem si řekla, že ji musíte poznat i vy!

Fotografka Natália
Autoportrét: Natália Jakubcová

Kdy jsi pocítila, že fotografování je tvá cesta? Jak dlouho se mu věnuješ?

Fotografovat jsem začala, když jsem měla 12 let. Nejprve to byly samozřejmě krajinky, kytičky, běžné výjevy, které každému začínajícímu fotografovi připadají nesmírně fotogenické. Začala jsem pravidelně fotit mou nejlepší kamarádku. Přicházela jsem s novými skvělými nápady a ona mi ochotně pózovala. Blížil se konec základní školy a mě to přirozeně začalo táhnout k módní fotografii. Postupně jsem oslovovala kamarádky a kamarádky kamarádek a budovala jsem si moje první, absolutně amatérské portfolio. Učila jsem se o fotografii stále více, fotografické vybavení jsem postupně vyměňovala za lepší a na konci střední školy jsem si focením už přivydělávala. Samozřejmě, měla jsem nesmírně štěstí, že jsem pociťovala ze strany rodiny plnou podporu. Chuť fotografovat mě dosud neopustila…

Žena v kabátu
Módní focení. Autorka: Natália Jakubcová

Jak bys definovala dobrého fotografa? Jak vypadají jeho záběry?

Dobrý záběr je podle mě ten, nad kterým se divák pozastaví a vyvolá v něm zájem dívat se. Na jedné straně je to technické zvládnutí, avšak samotné provedení fotky by podle mě mělo být takové, že donutí člověka se nad záběrem zamyslet. To, že jsou lidé ochotni něčemu věnovat chvíli své pozornosti, je hlavně v dnešní době nesmírně vzácné, protože jsou lidé přesyceni věcmi, které se na nás z každé strany valí. A dobrý fotograf je ten, u kterého převažují takové fotky nad jednoduchými „vycvaknutími“.

Květinový věneček
Produktová fotografie květinového věnce. Autorka: Natália Jakubcová

Co všechno najdeme v tvém portfoliu?

Specializuji se zejména na módní a portrétní fotografii. Samozřejmě, fotím i různé eventy, lifestyle fotky či produktové záběry, ale nejvíce mě to táhne právě k stylizované fotografii lidí.

Pózující modelka
Módní focení. Autorka: Natália Jakubcová

Jaké je to spolupracovat s fashion blogery a s módními značkami?

Spolupráci s blogerkami mám opravdu velmi ráda. Holky přijdou vždy skvěle nastylované, upravené a umí vkusně pózovat. Já většinou vymýšlím tu vizuální část, čili kde focení bude probíhat a jak by měly výsledné fotky vypadat. Při takových foceních mám většinou zcela volnou ruku a mohu si realizovat své nápady. Co se týče módních značek, tam je spolupráce trochu jiná, výsledná fotka se přizpůsobuje požadavkům klienta. Ale protože mě celkově svět módy táhne, mám velkou radost, že do něj mohu díky fotografii nahlédnout.

Modelka s kabelkou
Produktové focení kabelky. Autorka: Natália Jakubcová

Jaké oběti si musela (musíš) kvůli focení podstoupit?

V první řadě je focení finančně velmi náročné. Za druhé musím být jako fotograf vždy 100 % pozitivně naladěná a plná energie na to, abych podala maximální výkon. Nezáleží na tom, jaký mám den. Stává se, že jsem unavená nebo mě něco bolí, ale pokud mě v ten den čeká velké focení, jako např. svatba, moje soukromé nastavení jde stranou, což stojí hodně energie, ale výkon prostě musí být profesionální. Jde ale také o to, abych se postarala lidem o pohodu, protože většina lidí nemá ráda focení, pózování a nucené úsměvy do objektivu. Nejtěžší je pro mě zapomenout v takových chvílích na to, že mám migrénu nebo zaseklá záda. A právě „díky“ těžké fototechnice a hodinám strávenými za počítačem při jejich úpravě, se mi záda ozývají často…

Které radosti ti tato práce přináší?

Upřímně mě nejvíce na tom celém těší, když se svými fotkami udělám lidem radost. Nedávno jsem měla krásný zážitek, když jsem po fotografování svatby posílala pár ukázek novomanželům a ženich mi napsal, že jeho žena po jejich zhlédnutí doslovně skákala doma radostí. 🙂 Mám ráda, když někomu mohu pomocí fotky zhmotnit jeho vysněnou představu o krásném světě. Zbožňuji, když díky mé práci poznám nové lidi, se kterými si sedneme i po lidské stránce a přinesou mi hodně pozitivního do mého života.

Více fotografií od Nataly Jakubcové si můžete prohlédnout na její facebook stránce.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Design Interiér Novinky

7 tipů pro ložnici snů

0
Design Interiér Novinky

Industriální bydlení: Styl bohémů a rebelů

0
Lifestyle Novinky Osobnosti

MFF Karlovy Vary 2017: Nahlédnutí do zákulisí

Navigácia

Magazíny